Wystawy archiwalne

Zachęcamy do zapoznania się z wystawami, które były prezentowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

DZIEDZICTWO UTRACONE

DZIEDZICTWO UTRACONE

Kuratorzy wystawy Dziedzictwo utracone przybliżają zjawisko NISZCZENIA dziedzictwa przez okupantów. Ale na tym nie poprzestają. Przypominają również o jego RATOWANIU – procesie, który nigdy się nie zakończył, a którego bohaterowie, tacy jak Karol Estreicher, Stanisław Lorentz po dziś dzień inspirują do troski o wspólną spuściznę.

WESTERPLATTE W 7 ODSŁONACH

Wystawa ukazuje najciekawsze zabytki odnalezione w trakcie pierwszego etapu badań archeologicznych przeprowadzonych na obszarze Pomnika Historii Pole Bitwy na Westerplatte. Za pomocą ok. 200 eksponatów, zaprezentowano w siedmiu tematycznych odsłonach dramat siedmiodniowych walk, w trakcie których nieliczni polscy obrońcy zostali dosłownie zasypani przez Niemców tysiącami bomb i pocisków. Archeolodzy wydobyli na światło dzienne cudem ocalałe przedmioty, wiele z nich z unikalnym kontekstem, świadczące o życiu przed i po Wielkiej Bitwie.

WESTERPLATTE W 7 ODSŁONACH
WOJSKO POLSKIE W OBIEKTYWIE HENRYKA PODDĘBSKIEGO

WOJSKO POLSKIE W OBIEKTYWIE HENRYKA PODDĘBSKIEGO

W zbiorach Muzeum II Wojny Światowej znajduje się kolekcja ponad 260 unikatowych zdjęć, wykonanych przez przedwojennego warszawskiego fotografa - Henryka Poddębskiego. Fotografie te są wyjątkowe, gdyż przedstawiają polskie oddziały pancerne, kawalerię, lotnictwo i jednostki saperskie na ostatnich ćwiczeniach przeprowadzonych tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz ze względu na ich szczególne walory artystyczne. Ich wartość historyczną podnosi fakt, że zarówno przed wojną, jak i po jej zakończeniu, nie były one prezentowane szerszej publiczności.

MILION ZZA OCEANU

Polacy w armii amerykańskiej? O Witoldzie Urbanowiczu, pilocie „Latających tygrysów” z pewnością Państwo słyszeli, chociaż bardziej mogą go Państwo kojarzyć jako dowódcę legendarnego dywizjonu 303. Ale czy kojarzą Państwo innych Polaków? A było ich niemało… O co najmniej jednym z nich nakręcono ekscytujący film, inny stał się legendą polskiego kina. Byli wśród nich znakomici piloci. Były kobiety. Byli nawet księża. Niektórzy zrobili kariery po wojnie (jak jeden polityk w Chicago), innym nie było to dane (bo polegli w walce). Zbieramy te wszystkie historie by zaprezentować je na wystawie czasowej „Milion zza oceanu”. Ekspozycja opowiada historię osób polskiego pochodzenia i Polaków pełniących służbę w US Army w okresie II wojny światowej.

MILION ZZA OCEANU
BĄDŹCIE BEZ LITOŚCI! BĄDŹCIE BRUTALNI! ZNISZCZENIE POLSKI JEST NASZYM PIERWSZYM ZADANIEM. AGRESJA NA POLSKĘ 1939

BĄDŹCIE BEZ LITOŚCI! BĄDŹCIE BRUTALNI! ZNISZCZENIE POLSKI JEST NASZYM PIERWSZYM ZADANIEM. AGRESJA NA POLSKĘ 1939

Przytoczone w tytule wystawy słowa Adolfa Hitlera ukazują prawdziwy cel inwazji na Polskę. Przygotowana przez nas wystawa przedstawia sytuację Polski i jej obywateli wobec niemieckiej i sowieckiej agresji we wrześniu 1939 roku oraz początku okupacji.

BOKSERZY W PIEKLE OBOZÓW

Więźniowie z terenów okupowanej Europy byli zmuszani do udziału w pojedynkach bokserskich organizowanych przez Niemców w obozach koncentracyjnych. Esesmani zamienili sportową rywalizację w starcia na śmierć i życie. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, Antoni „Kajtek” Czortek, Victor „Young” Perez, Lorenzo Vitrià Barrera to tylko niektórzy z pięściarzy, których sylwetki zaprezentowano na wystawie.

BOKSERZY W PIEKLE OBOZÓW
ROTMISTRZ WITOLD PILECKI 1901–1948

ROTMISTRZ WITOLD PILECKI 1901–1948

Wystawa prezentuje postać Witolda Pileckiego, ps. „Witold”, „Druh”, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, który zorganizował jedną z najbardziej skutecznych sieci oporu obozowego.

ADWOKACI W SŁUŻBIE OJCZYŹNIE

Wystawa ukazuje rolę oraz wkład adwokatury w odbudowę Państwa Polskiego, walkę z okupantem w czasie II wojny światowej, straty adwokatury w okresie wojennym, jej sprzeciw wobec narzuconego ustroju komunistycznego, a także przybliża sylwetki niezłomnych adwokatów, którzy dobro Ojczyzny oraz walkę z wrogami Polski stawiali wyżej niż własne dobro, a nawet życie.

ADWOKACI W SŁUŻBIE OJCZYŹNIE
SŁUŻBA CELNO - SKARBOWA W ZMIENIAJĄCEJ SIĘ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

SŁUŻBA CELNO - SKARBOWA W ZMIENIAJĄCEJ SIĘ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wystawa poświęcona jest historii polskiego celnictwa i skarbowości ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza oraz Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1939.

ZACHOWAĆ PAMIĘĆ. PRACA PRZYMUSOWA I NIEWOLNICZA OBYWATELI POLSKICH NA RZECZ III RZESZY W LATACH 1939-1945

Ekspozycja przedstawia losy więźniów obozów koncentracyjnych i gett, robotników deportowanych do pracy przymusowej, jeńców wojennych, kobiet i dzieci wywiezionych do obozów i na roboty przymusowe.

ZACHOWAĆ PAMIĘĆ. PRACA PRZYMUSOWA I NIEWOLNICZA OBYWATELI POLSKICH NA RZECZ III RZESZY W LATACH 1939-1945
ŚWIAT UTRACONY. ŻYDZI POLSCY

ŚWIAT UTRACONY. ŻYDZI POLSCY

Wystawa przedstawia 130 unikatowych fotografii ilustrujących różnorodność i bogactwo świata Żydów II Rzeczpospolitej. Dzięki niej odbędziemy podróż w czasie, otrzymując niepowtarzalną szansę zajrzenia do intymnego świata społeczności, która intryguje po dziś dzień. Przyjrzymy się z bliska ich życiu codziennemu, pracy i wierze, ale także działalności naukowej i politycznej.

PIERWSZA ODSŁONA. OKUPACJA NIEMIECKA NA KASZUBACH I KOCIEWIU W 1939 R.

Wystawa zawiera wprowadzenie historyczne oraz omawia wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminację elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta.

PIERWSZA ODSŁONA. OKUPACJA NIEMIECKA NA KASZUBACH I KOCIEWIU W 1939 R.
A WIĘC WOJNA... LOSY LUDNOŚCI CYWILNEJ W 1939 ROKU

A WIĘC WOJNA... LOSY LUDNOŚCI CYWILNEJ W 1939 ROKU

Za pomocą ok. 100 muzealiów i dokumentów oraz w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została ukazana tragedia ludności cywilnej, ginącej w wyniku bombardowań polskich miast, uciekającej przed wkraczającymi na teren Polski wojskami niemieckimi i radzieckimi. Ekspozycja opowiada również o polskich instytucjach państwowych, takich jak służba medyczna, straż pożarna, czy policja, a także o ochotnikach, którzy w obliczu zagrożenia z narażeniem życia wspierali działania służb państwowych.

KONIEC WOJNY '45

Wystawa, którą Państwu prezentujemy, składa się z 45 przedmiotów lub zestawów przedmiotów związanych z końcem II wojny światowej. Pochodzą one z ziem polskich albo dotyczą losów Polaków, mówią zatem przede wszystkim o doświadczeniach wschodnio- i środkowoeuropejskich. Niekiedy opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów.

KONIEC WOJNY '45
ŻOŁNIERSKA DOLA. ŻYCIE CODZIENNE ŻOŁNIERZY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

ŻOŁNIERSKA DOLA. ŻYCIE CODZIENNE ŻOŁNIERZY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Wystawa w atrakcyjny sposób, łączący nowoczesny projekt graficzny z tradycyjnymi formami ekspozycji, prezentuje życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ukazujemy mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki.