Zachęcamy do zapoznania się z wystawami, które były prezentowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Kuratorzy wystawy Dziedzictwo utracone przybliżają zjawisko NISZCZENIA dziedzictwa przez okupantów. Ale na tym nie poprzestają. Przypominają również o jego RATOWANIU – procesie, który nigdy się nie zakończył, a którego bohaterowie, tacy jak Karol Estreicher, Stanisław Lorentz po dziś dzień inspirują do troski o wspólną spuściznę.
Wystawa ukazuje najciekawsze zabytki odnalezione w trakcie pierwszego etapu badań archeologicznych przeprowadzonych na obszarze Pomnika Historii Pole Bitwy na Westerplatte. Za pomocą ok. 200 eksponatów, zaprezentowano w siedmiu tematycznych odsłonach dramat siedmiodniowych walk, w trakcie których nieliczni polscy obrońcy zostali dosłownie zasypani przez Niemców tysiącami bomb i pocisków. Archeolodzy wydobyli na światło dzienne cudem ocalałe przedmioty, wiele z nich z unikalnym kontekstem, świadczące o życiu przed i po Wielkiej Bitwie.
W zbiorach Muzeum II Wojny Światowej znajduje się kolekcja ponad 260 unikatowych zdjęć, wykonanych przez przedwojennego warszawskiego fotografa - Henryka Poddębskiego. Fotografie te są wyjątkowe, gdyż przedstawiają polskie oddziały pancerne, kawalerię, lotnictwo i jednostki saperskie na ostatnich ćwiczeniach przeprowadzonych tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz ze względu na ich szczególne walory artystyczne. Ich wartość historyczną podnosi fakt, że zarówno przed wojną, jak i po jej zakończeniu, nie były one prezentowane szerszej publiczności.
Polacy w armii amerykańskiej? O Witoldzie Urbanowiczu, pilocie „Latających tygrysów” z pewnością Państwo słyszeli, chociaż bardziej mogą go Państwo kojarzyć jako dowódcę legendarnego dywizjonu 303. Ale czy kojarzą Państwo innych Polaków? A było ich niemało… O co najmniej jednym z nich nakręcono ekscytujący film, inny stał się legendą polskiego kina. Byli wśród nich znakomici piloci. Były kobiety. Byli nawet księża. Niektórzy zrobili kariery po wojnie (jak jeden polityk w Chicago), innym nie było to dane (bo polegli w walce). Zbieramy te wszystkie historie by zaprezentować je na wystawie czasowej „Milion zza oceanu”. Ekspozycja opowiada historię osób polskiego pochodzenia i Polaków pełniących służbę w US Army w okresie II wojny światowej.
Przytoczone w tytule wystawy słowa Adolfa Hitlera ukazują prawdziwy cel inwazji na Polskę. Przygotowana przez nas wystawa przedstawia sytuację Polski i jej obywateli wobec niemieckiej i sowieckiej agresji we wrześniu 1939 roku oraz początku okupacji.
Więźniowie z terenów okupowanej Europy byli zmuszani do udziału w pojedynkach bokserskich organizowanych przez Niemców w obozach koncentracyjnych. Esesmani zamienili sportową rywalizację w starcia na śmierć i życie. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, Antoni „Kajtek” Czortek, Victor „Young” Perez, Lorenzo Vitrià Barrera to tylko niektórzy z pięściarzy, których sylwetki zaprezentowano na wystawie.
Wystawa prezentuje postać Witolda Pileckiego, ps. „Witold”, „Druh”, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, który zorganizował jedną z najbardziej skutecznych sieci oporu obozowego.
Wystawa ukazuje rolę oraz wkład adwokatury w odbudowę Państwa Polskiego, walkę z okupantem w czasie II wojny światowej, straty adwokatury w okresie wojennym, jej sprzeciw wobec narzuconego ustroju komunistycznego, a także przybliża sylwetki niezłomnych adwokatów, którzy dobro Ojczyzny oraz walkę z wrogami Polski stawiali wyżej niż własne dobro, a nawet życie.
Wystawa poświęcona jest historii polskiego celnictwa i skarbowości ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza oraz Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1939.
Ekspozycja przedstawia losy więźniów obozów koncentracyjnych i gett, robotników deportowanych do pracy przymusowej, jeńców wojennych, kobiet i dzieci wywiezionych do obozów i na roboty przymusowe.
Wystawa przedstawia 130 unikatowych fotografii ilustrujących różnorodność i bogactwo świata Żydów II Rzeczpospolitej. Dzięki niej odbędziemy podróż w czasie, otrzymując niepowtarzalną szansę zajrzenia do intymnego świata społeczności, która intryguje po dziś dzień. Przyjrzymy się z bliska ich życiu codziennemu, pracy i wierze, ale także działalności naukowej i politycznej.
Wystawa zawiera wprowadzenie historyczne oraz omawia wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminację elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta.
Za pomocą ok. 100 muzealiów i dokumentów oraz w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została ukazana tragedia ludności cywilnej, ginącej w wyniku bombardowań polskich miast, uciekającej przed wkraczającymi na teren Polski wojskami niemieckimi i radzieckimi. Ekspozycja opowiada również o polskich instytucjach państwowych, takich jak służba medyczna, straż pożarna, czy policja, a także o ochotnikach, którzy w obliczu zagrożenia z narażeniem życia wspierali działania służb państwowych.
Wystawa, którą Państwu prezentujemy, składa się z 45 przedmiotów lub zestawów przedmiotów związanych z końcem II wojny światowej. Pochodzą one z ziem polskich albo dotyczą losów Polaków, mówią zatem przede wszystkim o doświadczeniach wschodnio- i środkowoeuropejskich. Niekiedy opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów.
Wystawa w atrakcyjny sposób, łączący nowoczesny projekt graficzny z tradycyjnymi formami ekspozycji, prezentuje życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ukazujemy mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki.