Służba Celno – Skarbowa w zmieniającej się Rzeczypospolitej Polskiej

Czas otwarcia 01.09.2018 - 30.09.2018

Lokalizacja poziom -2

WSTĘP WOLNY

Wystawa poświęcona jest historii polskiego celnictwa i skarbowości ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza oraz Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1939.

 

Jest to kolejna już ekspozycja pamiątek kolekcjonowanych przez funkcjonariuszy i pracowników między innymi: historycznych dokumentów, mundurów, odznaczeń, przedmiotów wykorzystywanych do przeprowadzania kontroli, oraz skrytek przemytniczych. Część z nich można było zobaczyć we wrześniu 2012 roku w Muzeum Miasta w Gdyni jak również w 2016 r. w Fabryce Sztuki w Tczewie na wystawie „Cło wczoraj i dziś".



Ekspozycja, która będzie gościć ww wnętrzach Muzeum II Wojny Światowej, jest elementem obchodów uroczystości 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Wystawa przygotowana została w celu kultywowania wiedzy o administracji celno – skarbowej w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma ona na celu w sposób ciekawy przybliżyć mieszkańcom Pomorza i odwiedzającym muzeum gościom dzieje administracji celno – skarbowej w naszym regionie i jej bohaterów. Wrzesień jest szczególnie bliski administracji celno – skarbowej z uwagi na fakt, że w pierwszych jego dniach w 1939 r. stracili życie polscy inspektorzy celni i kolejarze. Szczególnie w tym okresie czcimy ich pamięć oraz oddajemy im hołd pod pomnikiem poległych inspektorów celnych w Malborku - Kałdowie, a także pod pomnikami w Szymankowie i Tczewie. Pomnik „Ku czci Celników Polskich”, który został postawiony  w Malborku - Kałdowie, jest jedynym w Polsce pomnikiem upamiętniającym poległych w trakcie II wojny światowej funkcjonariuszy celnych.



Wystawa przybliża między innymi postacie podległych w 1939 r. bohaterów celnych: strażnika celnego Ignacego Wasielewskiego, komisarza skarbowego Józefa Kaczmarka z Urzędu Celnego w Gdyni. Zamordowanego przez Niemców w Piaśnicy w listopadzie 1939 r. Odznaczonego orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych za udział w powstaniu Wielkopolskim i wojnie polsko – bolszewickiej 1919 -1920 oraz Wiktora Fałatowicza (1903-1939) Naczelnika Urzędu Celnego w Gdyni w latach 1933-1939 zamordowanego przez Niemców 11 listopada 1939r. w lasach piaśnickich. W październiku 1946 roku jego zwłoki zostały ekshumowane i zidentyfikowane. W trackie wystawy zaprezentowany będzie między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego pośmiertnie Stanisławowi Szarkowi za wybitne zasługi dla niepodległej Polski za męstwo wykazane podczas pełnienia obowiązków służbowych.



Przygotowane przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku wystawa daje możliwość zetknięcia się szerszej grupie odbiorców z elementami historii Służby Celno – Skarbowej jej bohaterami, którzy wykonywali obowiązki służbowe w zmieniających się realiach Rzeczypospolitej Polskiej.



Eksponaty, które prezentuje wystawa pochodzą z prywatnej kolekcji funkcjonariusza celno – skarbowego Pana Artura Sobczaka oraz pamiątek wypożyczonych z Izby Pamięci w Szymankowie. Pamięć o historii celno – skarbowej kultywowana jest przez kolejne pokolenia funkcjonariuszy celno – skarbowych zgodnie ze słowami św. Janem Pawłem II „Pamieć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Służba Celno – Skarbowa w zmieniającej się Rzeczypospolitej Polskiej