Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948

Czas otwarcia 27.05.2017 - 11.06.2017

Lokalizacja poziom -3

WSTĘP WOLNY

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek zapraszają 27 maja 2017 r., o godz. 11.00 na otwarcie wystawy czasowej "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa będzie prezentować postać Witolda Pileckiego, ps. „Witold”, „Druh”, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, który zorganizował jedną z najbardziej skutecznych sieci
oporu obozowego.

Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia fragmentów wystawy głównej poświęconych Pileckiemu: raportu i fotografii z dokumentów obozowych Witolda Pileckiego. W ramach wystawy zostaną również zaprezentowane książki dotyczące osoby rotmistrza, które znajdują się w zasobach Biblioteki Muzeum.

W 1940 r. Witold Pilecki za zgodą polskich władz konspiracyjnych dał ująć się w łapance, by dostać się do Auschwitz. Jego organizacja opierała się na tzw. piątkach, które nie wiedziały nawzajem o swoim istnieniu. Przez cały czas pobytu w obozie Pilecki utrzymywał kontakty z polskim podziemiem. Uciekł, gdy jego wiedza na temat funkcjonowania obozu była wystarczająco duża, a jednocześnie czuł rosnące zagrożenie dekonspiracją. W 1945 r. Pilecki sporządził raport, w którym przekazał światu obraz okrucieństwa i strasznych warunków bytowych w Auschwitz. Po wojnie został oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 r. W 1990 nastąpiło unieważnienie wyroku. Otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a także został awansowany do stopnia pułkownika. Przez brytyjskiego historyka Michaela Foot’a Witold Pilecki został uznany jednym z sześciu najodważniejszych bohaterów II wojny światowej.
 

Wystawa czasowa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”