Przejdź do treści

A więc wojna...Losy ludności cywilnej w 1939 roku

A więc wojna...Losy ludności cywilnej w 1939 roku

19 września 2014 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. dr hab. Paweł Machcewicz oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski otworzyli wystawę czasową „A więc wojna…! Losy ludności cywilnej w 1939 roku”. Wystawa została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej i jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Ekspozycja prezentuje losy ludności cywilnej w czasie działań wojennych we wrześniu i październiku 1939 r. oraz w pierwszym okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej do końca 1939 r.

Wystawa łączy nowoczesny projekt graficzny w przestrzeni wystawienniczej z tradycyjnymi formami ekspozycji i prezentacją eksponatów. Za pomocą ok. 100 muzealiów i dokumentów oraz w większości niepublikowanych dotąd fotografii,  ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została ukazana tragedia ludności cywilnej, ginącej w wyniku bombardowań polskich miast, uciekającej przed wkraczającymi na teren Polski wojskami niemieckimi i radzieckimi. Ekspozycja opowiada również o polskich instytucjach państwowych, takich jak służba medyczna, straż pożarna, czy policja, a także o ochotnikach, którzy w obliczu zagrożenia z narażeniem życia wspierali działania służb państwowych.

 Wystawa była prezentowana do 11 stycznia 2015 r.

19.09.2014 - 15.01.2015
min. 1 godz.
Muzeum Narodowym w Szczecinie