Przejdź do treści

Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Żołnierska dola

Od 11 listopada 2015 r. można oglądać wystawę czasową „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej.” przygotowaną przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która jest prezentowana w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Wystawa przedstawia prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX wieku.

Wystawa wcześniej była już prezentowana w Muzeum Zamkowym w Malborku i w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, a przez kilka najblizszych miesięcy będzie eksponowana w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Wystawa w atrakcyjny sposób, łączący nowoczesny projekt graficzny z tradycyjnymi formami ekspozycji, prezentuje życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i w większości niepublikowanych dotąd fotografii, ukazujemy mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widzianej nie tylko z perspektywy pola walki. Zatem, poza regulaminowym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem oddziałów polskich, niemieckich, sowieckich, japońskich i amerykańskich, na wystawie będzie można także zobaczyć należące do żołnierzy przedmioty osobiste oraz takie, które wykonali własnoręcznie lub zdobyli na wrogu. Ekspozycja opowiada o tym, czym ludzie w mundurach zajmowali się w wolnych chwilach, jak wypoczywali, czym się interesowali, jak dbali o zdrowie, wygląd i higienę. Chcemy również przedstawić różne postawy wojskowych, zarówno te, które prowadziły do popełniania zbrodni wojennych i bestialstwa wobec ludności cywilnej, jak i te wynikające z bohaterstwa i szlachetności.     

Na wystawie są dostępne specjalnie przygotowane karty pracy dla dzieci, które dzięki ciekawym zadaniom pozwalają na rozwiązywanie historycznych zagadek i interaktywne zwiedzanie wystawy.

Wystawa jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Wystawę można oglądać w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, ul. G. Narutowicza 13. 

 Zdjęcia z otwarcia wystawy.

18.11.2015 - 06.04.2016
min. 1 godz.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu