Przejdź do treści

SONDERAKTION KRAKAU

SONDERAKTION KRAKAU

Wspomnienia z akcji przeciwko profesorom uniwersyteckim w Krakowie (6-10 listopada 1939 r.)

Zygmunt Starachowicz

Zygmunt Starachowicz (1914 Sambor – 1944 Kraków?) − absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim; aresztowany przypadkowo w ramach Sonderaktion Krakau, przetrzymywany wraz z profesorami najpierw w więzieniu na Montelupich, następnie w koszarach 20 pułku piechoty na ul. Mazowieckiej w Krakowie; więzień obozów koncentracyjnych Sachsenhausen w Oranienburgu oraz w Dachau, żołnierz Armii Krajowej.

Na temat wydarzeń związanych z dniem 6 listopada 1939 r. ukazało się w poprzednich latach wiele tekstów, opracowań i materiałów pamiętnikarskich. (...) Pamiętnik Zygmunta Starachowicza ma tę przewagę nad powyższymi, że nie został poprawiony, ulepszony i dostosowany do odbioru przez nowego czytelnika powojennego i do nowej władzy. Nie był pisany na zamówienie. Jest taki, jaki powstał w okresie okupacji. Świeżość i autentyczność opowieści jest jego kolejną ważną zaletą. Następną cechą jest bystrość obserwacji i dociekliwość. Nie mamy zresztą tak bogatej we wrażenia i obserwacje opowieści z pierwszych dni pobytu aresztowanych w Krakowie.

prof. dr hab. Andrzej Chwalba

Opis bibiograficzny: Z.Starachowicz, Sonderaktion Krakau. Wspomnienia z akcji przeciwko profesorom uniwersyteckim w Krakowie (6-10 listopada 1939), Gdańsk 2012, s. 70.

Książka została wydana we współpracy z Wydawnictem Oskar Sp. z o.o. z Gdańska.

Książkę można kupić w księgarniach oraz za pośrednictwem księgarni internetowej.