Przejdź do treści

Rajski Ogród

Barbara Szczepuła, Rajski ogród, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2010

Barbara Szczepuła jest autorką czterech zbiorów reportaży:Przystanek Politechnika o dziejach gdańskiej uczelni i związanej z nią inteligencji był w 2004 r. bestsellerem na Pomorzu. Wydany w ramach Biblioteki Gdańskiej Kod Heweliusza to konstelacja losów gdańskich w burzliwym XX wieku, Dziadek w Wehrmachcie jest zbiorem opowieści o losach Kaszubów, Kociewiaków i Pomorzan wcielanych podczas II Wojny Światowej do niemieckiej armii. Książka otrzymała wyróżnienie Nagrody Głównej Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za rok 2007.

Długa podróż poślubna – reportaże o Polakach mieszkających i pracujących za granicą – ukazała się w 2008 roku.

Barbara Szczepuła odkryła też młodzieńcze wiersze i listy Zbigniewa Herberta, a ich historię opisała w reportażu Niedokończona miłość. Pracuje w Polska Dziennik Bałtycki. Mieszka w Gdańsku.

Dziennikarka? Owszem, znam Barbarę Szczepułę w tej roli, ale od kilku lat, czytając jej znakomite reportaże, coraz mocniej myślę o Autorce jako pisarce. Tej, która wysnuwa swoje opowieści z realnej tkanki życia, historii, rozmów z ludźmi, nadaje owym historiom własne piętno i pozwala czytelnikowi przejrzeć się w tym zwierciadle, skłaniając do głębokiej refleksji. Nad naszym wspólnym – polskim, gdańskim, pomorskim losem. Uwikłanym w dawną historię i równocześnie w obecne życie. Kiedyś – nie mam co do tego wątpliwości – kolejne książki Barbary Szczepuły złożą się na jej wielką Księgę opowieści, w których każdy z nas odnajdzie cząstkę siebie, własnego doświadczenia, biografii, przeżyć. Obecny tom zdecydowanie potwierdza tę intuicję.

Paweł Huelle

Dystrybucją książki zajmuje się Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR z Warszawy. Można ją nabyć m. in. za pośrednictwem jego księgarni internetowej.

Opis bibliograficzny: Barbara Szczepuła, Rajski ogród, Gdańsk-Warszawa: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2010, ss. 351 ISBN 978-83-7383-462-0.