Przejdź do treści

Inauguracja cyklu "Eksponat miesiąca"

pon., 16/10/2017 - 09:28

Muzeum II Wojny Światowej uroczyście zainicjowało cykl „eksponat miesiąca”. W ramach tej serii co miesiąc będziemy prezentować Państwu wyjątkowy eksponat, którego na co dzień nie można zobaczyć na naszych wystawach. 

Wydarzenie otworzył Sekretarz Stanu w MKiDN, Minister Jarosław Sellin, który przedstawił zebranym najnowszy nabytek placówki – ster kierunku pochodzący z polskiego lekkiego samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL. 23 Karaś. Pozyskanie tego eksponatu zawdzięczamy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a szczególnie Wiceministra Kultury, Pana Jarosława Sellina. Zebranych gości powitał Wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Tomasz Gliniecki i Kierownik Odziału MIIWŚ - Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Mariusz Wójtowicz-Podhorski, który był zaangażowany w proces pozyskania eksponatu.

Od dziś, w ramach cyklu „eksponat miesiąca”, w Muzeum można podziwiać ster kierunku samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL 23 Karaś, zaprojektowanego na początku lat 30. XX wieku, używanego między innymi w okresie dwudziestolecia międzywojennego i kampanii wrześniowej 1939. Prezentowany eksponat jest jedynym zachowanym niemal w całości i w oryginalnej kolorystyce sterem kierunku Karasia. Na sterze widoczna jest biało-czerwona szachownica, znak rozpoznawczy  polskiego lotnictwa wojskowego oraz  fragmenty napisu oznaczającego model samolotu. 

Eksponat miesiąca prezentowany jest głównym hallu Muzeum, tj. na poziomie -1, tuż za głównym wejściem.