Noc Muzeów 2024 spędź z MIIWŚ!

Noc Muzeów 2024 spędź z MIIWŚ!

Zapraszamy na tegoroczną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów! 18 maja o godz. 19:00 otworzymy dla Państwa mury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz zaprosimy do odkrycia tajemnic Westerplatte, dzięki zaplanowanym działaniom na Półwyspie.

 

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

W budynku M2WŚ na pl. Władysława Bartoszewskiego 1 przygotowaliśmy bezpłatne spacery z przewodnikiem po wystawie głównej (19:30, 20:30, 21:30, 22:30 - zbiórka przy sklepiku muzealnym), pokaz naszego najnowszego filmu dokumentalnego „Była sobie piosenka” (17:00) - pobierz bezpłatną wejściówkę:

Polecamy także angażującą grę dla rodzin z dziećmi, której zadania pomogą bliżej poznać ekspozycję M2WŚ. Na wystawie głównej pojawią się również etiudy, w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej prowadzonej w M2WŚ.

 

 

Przed wejściem do gmachu muzeum będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa oraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Bellum, w umundurowaniu i ze sprzętem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

 


Jedną z dodatkowych atrakcji będzie możliwość odwiedzenia pracowni konserwacji. Zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z warsztatem pracy konserwatorów obejmującym zabytki wykonane z papieru, metalu i obiektów wielomateriałowych. Zostaną zaprezentowane wybrane etapy pracy przy określonych obiektach pochodzących ze zbiorów MIIWŚ oraz pozyskanych w wyniku prowadzonych prac wykopaliskowych na terenie Westerplatte (20:00, 21:00, 22:00, 23:00 - zbiórka przy Punkcie Informacyjnym na poziomie -1).

 

 

Ponadto, zachęcamy do udziału w spacerach kuratorskich po wystawie czasowej Operacja "Diadem" (19:10, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 - zbiórka przy wejściu na salę wystaw czasowych).

Kryptonim „Diadem”

W tym roku obchodzić będziemy 80. Rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Celem wystawy jest prezentacja polskiego doświadczenia podczas omawianych działań wojennych. Sam tytuł nawiązuje do historycznego kryptonimu, który nadano IV fazie walk o wzgórze. Ekspozycja opowiada o drodze Polaków pod Monte Cassino, ich odwadze, trudach walki, cierpieniu oraz najwyższym poświęceniu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy gotowi byli oddać swe życie w walce o wolność.

 

Zapraszamy także na stoisko Działu Wydarzeń Kulturalnych MIIWŚ, bo muzeum to oprócz wystaw również liczne koncerty, spektakle, czy wykłady. Już 18 maja równocześnie z ENM rozpoczyna się III edycja Festiwalu Kultury Utraconej. Będzie to niezwykła okazja do porozmawiania z twórcami Festiwalu. Otrzymacie tu pakiet informacji o wydarzeniach, które czekają nas na przełomie maja i czerwca. Dla odwiedzających nasz punkt festiwalowy przewidujemy limitowane upominki, bezpłatne podwójne zaproszenia na nasze wydarzenia!
 

 

W tym dniu będzie można również zakupić wybrane pozycje książkowe oraz asortyment sklepu muzealnego w atrakcyjnych cenach

 

Bilety do M2WŚ będą dostępne za symboliczną złotówkę wyłącznie w kasach muzeum.

Zwiedzanie wystawy do godz. 01:00 (ostatnie wejście 24:00)

 

 

WESTERPLATTE

Wszystkich chętnych zapraszamy także na Westerplatte, gdzie w nocy z 18 na 19 maja od godz. 19:00 do 24:00 na wszystkich czekać będzie moc atrakcji. W ramach aktywności zostaną otwarte, po raz pierwszy w historii, niedostępne dotychczas dla zwiedzających obiekty i miejsca.

 

Dla lubiących zagadki przygotowaliśmy fabularną grę terenową, w której możemy wcielić się w rolę pracownika cywilnego bądź żołnierza Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

 

Znajdziemy wiele innych niespodzianek: premierową możliwość zwiedzania budynku Elektrowni, wideoprojekcje rekonstrukcji Willi oficerskiej, narracyjnie oświetlony budynek Nowych Koszar, rekonstrukcje historyczne, zabytkowe auta, improwizowane stanowiska artyleryjskie, pyszną kuchnię polową i wiele więcej.

 


Dla graczy:
Skrócone Zasady Gry Fabularnej TAJEMNICE WESTERPLATTE
* Larp (live-action roleplaying), czyli improwizowane odgrywanie roli jest drugim najpopularniejszym rodzajem gier fabularnych, zaraz po RPG. LARP to zabawa polegająca na „graniu na żywo” i podobnie jak teatr, korzysta z rekwizytów! Dlatego LARP oprócz wyjątkowych przeżyć, gwarantuje zwykle zdumiewające widowisko.
Przed rozpoczęciem rozgrywki każdy otrzymuje od Mistrza Gry krótkie informacje o postaci, którą będzie odgrywał. Kiedy zaczyna się gra, nic nie jest pewne — wynik zabawy zależy od graczy, którzy mogą skończyć grę z sukcesem albo i nie, przejść jedną ścieżkę postaci lub od razu wszystkie trzy i otrzymać nagrodę specjalną.

 

Dla zwiedzających:
* Stanowisko artyleryjskie, w miejscu gdzie na Westerplatte oryginalnie stała armata polowa, tzw. putiłówka - nazywana przez żołnierzy Składnicy "jedynakiem", na stanowisku:
- rekonstruktorzy z czynnym działem Bofors i moździerzem 81mm oraz pokazem pirotechnicznym,
- archeolog MIIWŚ, który zapozna chętnych z historią miejsca i stanem prac wykopaliskowych, 
- pracownicy Działu Zbiorów prezentujący armatę polową 76,2mm wraz z oryginalnymi łuskami znalezionymi na Westerplatte.

 

* Premierowa możliwość zwiedzania budynku Elektrowni, wraz z jej przyległymi terenami, na stanowisku archeolog MIIWŚ, który zapozna chętnych z historią miejsca i stanem prac wykopaliskowych, rekonstruktorzy SGO Pomorze z repliką polskiego pojazdu opancerzonego Ursus wz. 34,

* Od bramy kolejowej do pętli autobusowej – jeżdżące 2 auta z epoki: taxi Citroen AC4 z 1931 r. w wersji nadwozia Landaulet i samochód osobowy FIAT 508 (rok prod. 1936), z możliwością zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia aparatem natychmiastowym,

* Pokaz specjalny: rekonstrukcja willi oficerskiej - wideoprojekcja na ekranie z tiulu; na stanowisku archeolog MIIWŚ, który zapozna chętnych z historią miejsca i stanem prac wykopaliskowych,  

 

* Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte w nowej aranżacji świetlnej; na stanowisku archeolog MIIWŚ, który zapozna chętnych z historią miejsca i stanem prac wykopaliskowych,  

* Podświetlona Wartownia nr 5; na stanowisku archeolog MIIWŚ, który zapozna chętnych z historią miejsca i stanem prac wykopaliskowych,  

* Podświetlona Wartownia nr 1; rekonstruktorzy i ekspozycja Mobilnej Wystawy "Wybrzeże1939.pl" na zabytkowym samochodzie z 1928 r. Wystawa prezentuje pamiątki związane z obroną Wybrzeża w 1939 r., m.in. plansze edukacyjne, niepublikowane zdjęcia, uzbrojenie i umundurowanie.

 

* Nowe Koszary z niezwykłym, wielokolorowym, narracyjnym oświetleniem,

* Podświetlony III węzeł wystawy Kurort-Bastion-Symbol, możliwy do klimatycznego zwiedzenia nocą,

* Podświetlona placówka „Fort” i rekonstruktorzy Twierdzy Chełmno odtwarzający żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 r.,

 

* Podświetlona Wartownia nr 3; na stanowisku archeolog MIIWŚ, który zapozna chętnych z historią miejsca i stanem prac wykopaliskowych,  

* Wyjątkowo oświetlona Aleja Lipowa,

* Grochówka wg receptury wojskowej, przygotowana ze składników najwyższej jakości wraz z pieczywem, gotowana na miejscu w kuchni polowej, podawana w opakowaniach ekologicznych biodegradowalnych.

 


Na wszystkie atrakcje na Westerplatte wstęp wolny!

 

 

DOJAZD

Koordynacją wszystkich połączeń komunikacji miejskiej dedykowanych akcji zajmie się Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG.

 

Wśród linii specjalnych funkcjonujących w nocy 18/19 maja 2024 r. dostępne będzie połączenie na trasie MIIWŚ-WESTERPLATTE:

Autobusowa NM3 na trasie: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dolne Miasto – Twierdza Wisłoujście – WESTERPLATTE.

 

 

 

 

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW NA POMORZU

To wyjątkowa noc, podczas której bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę można odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury i akademie. Do akcji w Gdańsku dołączyło 30 instytucji, w których na mieszkańców czekają specjalnie przygotowane programy – koncerty, warsztaty, spektakle a także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. W tym roku uruchomiono również konkurs dla najbardziej aktywnych zwiedzających!

 

 

Konkurs: Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj!

400 pierwszych osób, które zbiorą minimum 6 pieczątki z miejsc, w których odbywa się Noc Muzeów będą mogły odebrać książkę!

UWAGA! Pieczątki powinny być zebrane na ulotce wydarzenia (ostatnia strona z wyznaczonymi polami) na wydrukowanej z internetu karcie do gry lub stronie z odpowiednią grafiką z magazynu „Teraz!”.

KSIĄŻKI BĘDZIE MOŻNA ODEBRAC W INSTYTUCIE KULTURY MIEJSKIEJ, UL. TARG RAKOWY 11 W GDAŃSKU PODCZAS EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW w g. 19.00 – 01.00 lub DO WYCZERPANIA PULI!

 

Więcej informacji nt. Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu dostępnych jest na dedykowanych stronach Instytutu Kultury Miejskiej: