Narodowe Święto Niepodległości spędź z MIIWŚ!

Narodowe Święto Niepodległości spędź z MIIWŚ!

W sobotę 11 listopada zapraszamy do wspólnego świętowania obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Nasze muzeum będzie czynne od godz. 10:00 i tuż po otwarciu odbędą się pierwsze warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi oraz spacery z edukatorami po wybranych częściach wystawy (kolejne wg harmonogramu dostępnego poniżej). Na wszystkich odwiedzających na placu przed MIIWŚ będą czekały zabytkowe samochody Dodge i Willys, a także po raz pierwszy najnowszy nabytek – armata polowa wz. 1902 kalibru 76,2mm. Muzealni Wolontariusze będą rozdawali biało-czerwone flagi, kotyliony i przypinki. Zachęcamy do robienia pamiątkowych fotografii i oznaczania #M2WŚ w mediach społecznościowych.

 

Wszystkich amatorów dobrego kina zapraszamy popołudniu (o godz. 16:30 i 18:30) do odwiedzenia Kina Muzeum i obejrzenia nagrodzonego na 48. FFF w Gdyni filmu Kingi Dębskiej „Święto ognia”, a także bijącej rekordy popularności wspaniałej animacji malarskiej „Chłopi”.

 

Oprócz naszej wystawy głównej i wystaw czasowych polecamy również obejrzenie specjalnie przygotowanej wystawy jednego z laureatów II edycji konkursu Pro Bono Poloniae Mirosława Antoniewicza noszącej tytuł „Postpamięć”, która będzie dostępna na poziomie -2. Tematem przewodnim projektu stały się losy kobiet po II Wojnie Światowej, a celem projektu stworzenie malarskiego przekazu tamtych czasów.

 

O godz. 18:00 zapraszamy na czwarty finał konkursu ProBono Poloniae, w trakcie którego uczestnicy konkursu otrzymają nagrody i wyróżnienia za zrealizowane wydarzenia artystyczne uwzględniające wątki patriotyczne. Zwieńczeniem gali oraz wspólnych obchodów będzie koncert artystów Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, podczas którego usłyszymy utwory z płyty „Płyń Wisełko”. To album wydany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, który jest pełny żołnierskich piosenek w sentymentalnych i dansingowych aranżacjach, jakie jak napisali sami muzycy mają służyć „radosnemu świętowaniu".

 

Zachęcamy do spędzenia tego wyjątkowego dnia wspólnie z MIIWŚ!
 

 


 

Spacery edukacyjne i warsztaty familijne - zapisy zostały zakończone

Rodziny z dziećmi zapraszamy na bezpłatne warsztaty edukacyjne łączące aktywność plastyczną z wiedzą o Polsce i Jej symbolach narodowych. W trakcie zajęć edukatorzy zapoznają najmłodszych uczestników z podstawowymi informacjami geograficznymi i historycznymi nt. Niepodległej. W toku części praktycznej poznamy z kolei sposoby na samodzielne tworzenie ozdobnych kokard okolicznościowych w narodowych barwach. Osoby dorosłe z kolei zapraszamy na spacery edukacyjne związane z obchodzonym świętem. Spacery będą doskonałą okazją do zobaczenia zabytków związanych ze świętem narodowym, nieprezentowanych na co dzień w przestrzeni wystawienniczej Muzeum. Przewodnicy muzealni poprowadzą ponadto zwiedzających po wybranych punktach wystawy, związanych z polską symboliką narodową.

 


 

Wystawa "Postpamięć" Mirosława Antoniewicza

Tematem przewodnim projektu są losy kobiet po drugiej wojnie światowej, były one wówczas cichymi bohaterkami w świecie mężczyzn. Niosły na swoich ramionach odpowiedzialność za codzienne życie. Celem wystawy jest: stworzenie malarskiego przekazu o tamtym czasie. Wojna, migracja, zmiany polityczne i geograficzne granic, dotknęły na różne sposoby wiele nacji i pokoleń. Ekspozycja będzie dostępna na poziomie -2.

 


 

Pokazy filmów

Zapraszamy na dwa seanse w Kinie Muzeum:

 

16:30 - ŚWIĘTO OGNIA
Reż. Kinga Dębska, 94 min, 2023, Polska, komedia obycz.

film

Miłość, której nie da się zapomnieć, pasja i cena sukcesu – to wszystko w nowym filmie ukochanej reżyserki Polaków, Kingi Dębskiej („Moje córki krowy”, „Zabawa, zabawa”, „Zupa nic”), nagrodzonym na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dwiema statuetkami: za profesjonalny debiut aktorski dla Pauliny Pytlak oraz za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Kingi Preis. Tym razem ukochana reżyserka Polaków powraca z lekko magicznym, pełnym humoru i wzruszeń projektem, który – jak sama mówi – jest najbardziej czułym i delikatnym z jej filmów, czymś pomiędzy „Amelią” a „Nietykalnymi”. Podnoszące na duchu „Święto ognia” powstało w oparciu o uwielbiany przez czytelników i uhonorowany nagrodą literacką im. Norwida książkowy bestseller 2021 roku, autorstwa Jakuba Małeckiego.

 

18:30 - CHŁOPI
Reż. DK Welchman, Hugh Welchman, 116 min, 2023, Polska, animacja

film

„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

 


 

Zabytkowe samochody Dodge WC 52 i Willys MB (tzw. jeep) oraz armata polowa wz. 1902

Dodge WC-52 to wielozadaniowy, lekki samochód ciężarowy produkowany przez Chryslera w USA w latach 1941–1945 w ilości ok. 60 tys. szt. Pojazdy serii WC wytwarzano w wielu wersjach, m.in.: wozów dowodzenia, ambulansów, samobieżnych dział przeciwpancernych i samochodów rozpoznawczych. Najczęściej jednak wykorzystywano je do holowania artylerii i przewozu żołnierzy. Poza siłami zbrojnymi USA, służyły one w wielu armiach alianckich, m.in.: brytyjskiej, polskiej (PSZ) i sowieckiej oraz oddziałach Wolnych Francuzów.

Willys MB ¼ t 4 × 4 (potocznie: jeep) był samochodem osobowo-terenowym z napędem na cztery koła. W latach 1941–1945 powstało 361 349 szt. tego lekkiego pojazdu rozpoznawczego. Głównym jego użytkownikiem były Stany Zjednoczone, jednakże w ramach programu Lend-Lease przekazano go także na wyposażenie wielu armii alianckich, m.in.: Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Polski (PSZ) oraz ZSRS i Chin. Bliźniaczy wariant auta GPW, produkowany w zakładach Forda (277 896 egz.), przeznaczony był wyłącznie dla US Army.

Może być zdjęciem przedstawiającym 13 osób, jeep i tekst

Podczas świętowania będzie można zobaczyć także najnowszy nabytek MIIWŚ tj. armatę polową wz. 1902 kalibru 76,2 mm. Została zbudowana w 1917 r. w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu, a od 1918 r. znajdowała się na uzbrojeniu fińskich sił zbrojnych. Jeszcze w latach 90. była wykorzystywana do podstawowego szkolenia przyszłych artylerzystów. Armaty polowe wz. 1902 znajdowały się również na stanie Wojska Polskiego. Mimo że w 1939 r. uznawano je za przestarzałe, to jednak dobrze wyszkoleni artylerzyści skutecznie wykorzystywali ich możliwości w walkach toczonych podczas kampanii polskiej. Jedno z takich dział znajdowało się także na uzbrojeniu Wojskowej Strażnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Armata polowa wz. 1902 w zbiorach MIIWŚ

 


 

Gala IV edycji konkursu Pro Bono Poloniae im. Dawida Krupeja, zwieńczona koncertem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

Przedmiotem Konkursu jest udokumentowanie - zaprezentowanie wskazanego przez Kandydata wydarzenia artystycznego (koncertu, widowiska, spektaklu, wystawy, innego) zrealizowanego w okresie okresu od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2023 r. i promującego polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji historii Polski w latach 1939-1945. 

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – artyści wybierają to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. W swoich interpretacjach ponadczasowych melodii zachowują ich urok i estetykę dodając jednocześnie odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. Inspirację czerpią nieustannie z piosenek i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacji Warsa i Rostworowskiego, oraz klasycznych wykonań orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego czy Kataszka. W programie koncertu usłyszymy utwory z płyty Płyń Wisełko.