Armata polowa wz. 1902 w zbiorach MIIWŚ!

W ramach rozbudowy posiadanej kolekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakupiło do zbiorów armatę polową wz. 1902 kalibru 76,2 mm. Została zbudowana w 1917 r. w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu, a od 1918 r. znajdowała się na uzbrojeniu fińskich sił zbrojnych. Jeszcze w latach 90. była wykorzystywana do podstawowego szkolenia przyszłych artylerzystów. Armaty polowe wz. 1902 znajdowały się również na stanie Wojska Polskiego.

Mimo że w 1939 r. uznawano je za przestarzałe, to jednak dobrze wyszkoleni artylerzyści skutecznie wykorzystywali ich możliwości w walkach toczonych podczas kampanii polskiej. Jedno z takich dział znajdowało się także na uzbrojeniu Wojskowej Strażnicy Tranzytowej na Westerplatte. Zakupiona armata po remoncie i uzupełnieniu brakujących elementów zostanie wyeksponowana, a docelowo wzbogaci wystawę przygotowywaną w ramach Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Armata zakupiona przez Muzeum II Wojny Światowej jest jedną z 4 sztuk tego typu broni znajdujących się w Polsce.