Dr Katarzyna Utracka i dr Marek Szymaniak

Promocja książki Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej

10 października 2018 r. o godzinie 17:30 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miała miejsce promocja książki Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej autorstwa płk. Adama Borkiewicza.

Przedstawiono IV wydanie tejże publikacji, nad redakcją którego czuwała dr Katarzyna Utracka, zastępca kierownika Pracowni Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.  Prowadzącym spotkanie był dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej.

Pracę nad wznowieniem druku trwały niemal 10 lat. W tym czasie dokonano nowego opracowania graficznego map, wzorując się ściśle na wcześniejszych wersjach przygotowanych przez płk. Borkiewicza, poprawiono niektóre merytoryczne aspekty publikacji oraz dodano fragmenty wcześniej kasowane przez cenzurę (wydanie III opublikowano w 1969 r.). W znaczący sposób rozwinięto indeksy, dodając ponad 3000 rekordów. Wydanie przedstawia również mniej znane fotografie związane z powstaniem.

Borkiewicz z niezwykłą skrupulatnością przede wszystkim odtworzył dzielnica po dzielnicy, rejon po rejonie, ulica po ulicy walki prowadzone w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Dla mnie podczas pracy nad książką zachwycające było, że on opisał poszczególne jednostki. Nie tylko opisał działania i poszczególne postaci danego zgrupowania, czy batalionu, on zszedł do poziomu drużyny, sekcji, a nieraz pisze o akcji, która była przeprowadzona przez tylko dwóch powstańców. Dla niego ważny jest każdy człowiek – mówiła Katarzyna Utracka

O wyjątkowości tej pozycji świadczy fakt, iż działania wojskowe w czasie Powstania Warszawskiego opisywane są przez jego czynnego uczestnika. Ze względu na swoją dokładność książka nazywana jest „Biblią Powstania Warszawskiego”. Dr Marek Szymaniak zauważył, że pomimo obszerności, publikacja przez znakomitą szatę graficzną i ciekawe zdjęcia, jest publikacją przeznaczoną nie tylko dla specjalistów, ale również dla szerokiego grona zainteresowanych Powstaniem Warszawskim.

Autor zaczął pracować już w trakcie Powstania, a po wojnie kontynuował badania, wykorzystując liczne dokumenty i relacje. Dzieło Borkiewicza, przez niemal pół wieku niewznawiane, wciąż pozostaje najpełniejszym opisem zbrojnych zmagań Powstańców z Niemcami i oddziałami kolaboracyjnymi.