Przejdź do treści

Program wydarzeń obchodów
80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Muzeum

Kalendarium ogólnopolskich
obchodów 80. rocznicy
wybuchu II wojny światowej

Zgłoś wydarzenie do kalendarza i pobierz wniosek o uzyskanie Logo 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

AKTUALNOŚCI

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI ZWIĄZANE Z OBCHODAMI 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ


Multimedialne widowisko plenerowe Poland: First to Fight, będące koprodukcją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Pixel Artworks zdobyło prestiżową nagrodę The Drum Experience Awards 2019 w kategorii Event Technology of the Year.   Widowisko Poland: First to Fight, które prezentowane było w dniach 23-25 sierpnia 2019 r., było jednym z wydarzeń rozpoczynających uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W dniach 11 i 12 grudnia 2019 r. zarówno w gdańskich Kościołach pw. Chrystusa Króla i pw. św. Jakuba Apostoła oraz w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk, odbywać się będzie I edycja Kongresu 108. Geneza Kongresu związana jest z obchodzonym w Archidiecezji Gdańskiej Jubileuszowym Rokiem Męczenników okresu II wojny światowej. 
22 listopada br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Grzegorza Karbowskiego „Gdańsk 1939”. Produkcja opowiada o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej między innymi do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30.  Jeszcze przed projekcją filmu zaprezentowany został nowy projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Portal Historii Mówionej.
Udostępniony internetowo Portal Historii Mówionej pozwoli użytkownikom na zapoznanie się z treścią zgromadzonych przez Muzeum relacji świadków i bohaterów historii II wojny światowej. Są to unikalne świadectwa doświadczonych przeżyć, a niejednokrotnie tragedii. Zdecydowana większość zrealizowanych nagrań odnosi się do polskich losów w dziejach wojny, ale nie brakuje wśród nich opowieści o innych narodach dotkniętych konfliktem i okupacją. Zdecydowaną większość wywiadów filmowych zrealizowano na terenie Polski.
Uroczystą premierą spektaklu „Czerwona zima” 17 listopada 2019 roku zakończyły się oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.   Zebranych na sali powitał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 15 listopada br. zorganizowany został pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939”. Bezpłatne projekcje filmu dla publiczności odbędą się w Kinie Muzeum 22, 24 i 29 listopada br.