Przejdź do treści

Program wydarzeń obchodów
80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Muzeum

Kalendarium ogólnopolskich
obchodów 80. rocznicy
wybuchu II wojny światowej

Zgłoś wydarzenie do kalendarza i pobierz wniosek o uzyskanie Logo 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

AKTUALNOŚCI

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI ZWIĄZANE Z OBCHODAMI 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ


15 października 2019 r. na Uniwersytecie Barcelońskim w Barcelonie odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Walka i cierpienie”.
17 września 2019 r. w 80. rocznicę sowieckiej zbrojnej napaści na Polskę na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Muzeum uhonorowało postać unikatową w skali dziejów. Człowieka wielu talentów i głębokiej duchowości. Harcerza, społecznika, ziemianina i artystę, oficera Wojska Polskiego i konspiratora.  
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z Domem Kresy w Gdańsku zorganizowało 13 września br. konferencję popularnonaukową "ZAGŁADA POLSKICH KRESÓW. Agresja sowiecka 1939”. W trakcie wydarzenia można było zobaczyć film „Krew na bruku. Grodno 1939” oraz wysłuchać czterech wykładów.
Wyjątkowym piknikiem rodzinnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uhonorowało pamięć polskich sportowców, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. 7 września 2019 roku na stadionie przy ulicy Traugutta zorganizowaliśmy wydarzenie - „Mecz, który się nie odbył”.
Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Idea uhonorowania rotmistrza Witolda Pileckiego pomnikiem wzniesionym przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku towarzyszy jego funkcjonowaniu od z górą dwóch lat. Sformułował ją i zadeklarował dr Karol Nawrocki wkrótce po objęciu funkcji dyrektora Muzeum.
13 września br. (piątek) zapraszamy do Muzeum na konferencję popularnonaukową „ZAGŁADA POLSKICH KRESÓW. Agresja sowiecka 1939 w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej” organizowaną we współpracy ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” - Dom Kresy w Gdańsku