Portal Historii Mówionej Muzeum

Portal Historii Mówionej Muzeum

Udostępniony internetowo Portal Historii Mówionej pozwoli użytkownikom na zapoznanie się z treścią zgromadzonych przez Muzeum relacji świadków i bohaterów historii II wojny światowej. Są to unikalne świadectwa doświadczonych przeżyć, a niejednokrotnie tragedii. Zdecydowana większość zrealizowanych nagrań odnosi się do polskich losów w dziejach wojny, ale nie brakuje wśród nich opowieści o innych narodach dotkniętych konfliktem i okupacją. Zdecydowaną większość wywiadów filmowych zrealizowano na terenie Polski. Mając jednak na uwadze ogólnoświatowy charakter II wojny światowej, docierano również do innych, nieraz bardzo odległych państw. Uruchomiony portal da możliwość nie tylko obejrzenia zgromadzonych relacji filmowych, ale i pobrania ich transkrypcji w języku polskim lub angielskim. 

 

Tam, gdzie to było możliwe, do udostępnionych relacji dołączone zostały w galerii kopie dokumentów i zdjęć archiwalnych. Wartość poznawczą i edukacyjną wzbogaca możliwość zobaczenia i odsłuchania udostępnionych krótkich form filmowych, filmów dokumentalnych i audycji radiowych powstałych z wykorzystaniem zgromadzonych przez Muzeum relacji. Większość z nich stanowią wywiady zrealizowane przez pracowników Muzeum, pozostałą część otrzymano od Fundacji Filmowej Armii Krajowej. Z portalu będzie można korzystać wyłącznie w celach niekomercyjnych, tj. edukacyjnych i badawczych. Dzięki zalogowaniu się użytkownik będzie mógł obejrzeć wideonotacje, a także pobrać je w wersji tekstowej. Strona dedykowana jest przede wszystkim do uczniów, studentów, naukowców, filmowców, dziennikarzy, a także przedstawicieli instytucji badawczych i popularyzujących wiedzę o II wojnie światowej. 

 

Na ten moment na portalu udostępniono 480 minut nagrań będących fragmentami notacji filmowych. Dzięki temu można zapoznać się ze wspomnieniami, m.in. Andrzeja Wajdy, Olgi Krzyżanowskiej, Weroniki Sebastianowicz i Tadeusza Kellera. Ponadto załączono krótkie formy filmowe wyprodukowane przez Dział Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz audycje radiowe „Obrazy wojny” powstałe przy współpracy z Radiem Gdańsk. W przyszłości dodane zostaną filmy dokumentalne, jak choćby „Gdańsk 1939”.

 

Rozbudowana wyszukiwarka pozwoli odnaleźć konkretne fragmenty rozmów i problemy poruszane przez świadków historii. Pomogą w tym nie tylko transkrypcje w języku polskim i angielskim, ale również szeroki wybór tagów. 

 

Wydarzenie należy do cyklu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

Projekt zrealizowano z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi treściami pod adresem https://historiamowiona.muzeum1939.pl/

#PortalHistoriiMówionej
Zbiór notacji filmowych przeprowadzonych ze świadkami wydarzeń z okresu II wojny światowej.