kongres grafika 1

I KONGRES 108 BŁOGOSŁAWIONYCH MĘCZENNIKÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ

W dniach 11 i 12 grudnia 2019 r. zarówno w gdańskich Kościołach pw. Chrystusa Króla i pw. św. Jakuba Apostoła oraz w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk, odbywać się będzie I edycja Kongresu 108. Geneza Kongresu związana jest z obchodzonym w Archidiecezji Gdańskiej Jubileuszowym Rokiem Męczenników okresu II wojny światowej. 

Celem Kongresu 108 jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego podróży apostolskiej do Polski, a także promocja działań na rzecz utrwalania pamięci narodowej.

Zachęcam do uczestnictwa w I Kongresie 108. Obecnie w Archidiecezji Gdańskiej obchodzimy Jubileuszowy Rok Błogosławionych Męczenników okresu II wojny światowej. Tematyka Kongresu będzie głównie koncentrowała się na przybliżeniu postaci i duchowości pięciu Błogosławionych Męczenników Gdańskich, a także tych duchownych, którzy oddali swoje życie za Boga i Ojczyznę do 1990 roku.

– Stwierdza Brat Zdzisław Duma, główny inicjator Kongresu, pełniący funkcję Gwardiana Domu Zakonnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku.

 

W trakcie dwóch dni Kongresu odbędzie się 15 debat panelowych o zróżnicowanej tematyce. Przewidywana liczba prelegentów i moderatorów to 70 osób reprezentujących różne środowiska  i odmienne światopoglądy.

Patronat honorowy nad I Kongresem objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański.

Udział w Kongresie 108 jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, udział w Kongresie wymaga wypełnienia formularza rejestracji, jak i otrzymania potwierdzenia z zaproszeniem do udziału. Szczegółowy program Kongresu 108 oraz dodatkowe informacje – w tym formularz zgłoszenia uczestnictwa dostępne TUTAJ.

Kongresowi towarzyszyć będą wydarzenia poboczne:

  • W środę, 11 grudnia o godzinie 20:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej odbędą się zaduszki jazzowe Między nami - Movie, na których zostaną zaprezentowane przez Bester Quartet unikalne jazzowe interpretacje utworów muzycznych ze znanych filmów o tematyce wojennej. Na scenie wystąpią m.in. Jan Maskimovic, Konrad Żołnierek oraz Jarosław Bester. 
  • w czwartek, 12 grudnia o godzinie 18.00 również w sali konferencyjnej będzie miała miejsce projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego Modlitwa o Polskę - z ziemi podlaskiej. Produkcja przedstawia losy przede wszystkim trzynastu mężczyzn, którzy 24 stycznia 1874 roku broniąc w Pratulinie swojej unickiej świątyni, zostali zastrzeleni przez carskie wojsko. W 1996 roku owych trzynastu unitów zostało uznanych błogosławionymi przez św. Jana Pawła II.
     

Przedstawicieli mediów zainteresowanych uczestnictwem w Kongresie 108 obowiązują akredytacje. Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń zawierających: imię, nazwisko, nazwę redakcji oraz numer legitymacji prasowej na adres: rzecznik@muzeum1939.pl do dnia 9 grudnia 2019 r. do godz. 18.00.

Wydarzenie odbywa się w ramach uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

WYDARZENIE: I Kongres 108 Błogosławionym Męczenników II Wojny Światowej
TERMIN: 11 – 12 grudnia 2019 r.
MIEJSCE: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Plac Bartoszewskiego 1, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego oraz sala kinowa na poziomie -3
Kościół pw. Chrystusa Króla,  ul. Księdza Fr. Rogaczewskiego 55, Gdańsk 
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła, ul. Łagiewniki 63, Gdańsk
WSTĘP: udział bezpłatny, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna rejestracja wraz z otrzymaniem potwierdzenia uczestnictwa (formularz zgłoszenia uczestnictwa dostępny na stronie www.k108.pl); 
MEDIA: obowiązuje akredytacja dziennikarska – zgłoszenia:  imię, nazwisko, nazwa redakcji oraz numer legitymacji prasowej wysyłane na adres: rzecznik@muzeum1939.pl do dnia 9 grudnia 2019 r. do godz. 18.00