Premiera spektaklu "Czerwona zima"  17.11.2019/ fot. M. Bujak

Premiera spektaklu "Czerwona zima"

Uroczystą premierą spektaklu „Czerwona zima” 17 listopada 2019 roku zakończyły się oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zebranych na sali powitał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

W ten teatralny, sceniczny, artystyczny, wyjątkowy sposób podsumowujemy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w całym 2019 r. wraz z  zespołem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowaliśmy szereg mniejszych, większych wydarzeń i czternaście projektów centralnych. To przedstawienie jest dokładnie czternastym z nich. Bardzo cieszę się, że w tak szczególnym dniu jesteście Państwo dzisiaj z nami. Według pracowni Newspoint te czternaście centralnych projektów [Muzeum- przyp. aut.] obejrzało do dzisiaj 33 miliony ludzi w Polsce i na całym świecie. Przygotowaliśmy także największą w polskiej historii pamięci akcję „Poland first to Fight”, w ramach której w 147 miejscach na świecie, na wszystkich kontynentach, nauczaliśmy o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej, a to doświadczenie to walka i cierpienie polskiego narodu od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Cierpienie z rąk dwóch systemów totalitarnych tak do siebie podobnych, które wzięły w kleszcze nie tylko Polskę, ale całą Europę Środkowo-Wschodnią. Zaprogramowani od 1 września 1939 r. słowami Adolfa Hitlera niemieccy naziści, wypowiedzianymi w sierpniu 1939 r. do całej kadry oficerskiej, chcieli zniszczyć polski naród. Hitler wtedy mówił: „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem.” Wtórował mu Józef Stalin, cały system represji Związku Sowieckiego i sowieckiego komunizmu- o tym jest ten dzisiejszy spektakl. Opowiada o tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu, o tych niezłomnych, ale też o całym systemie represji, który niestety poszedł poza rok 1945.

Scenariusz przygotowany przez Chrystiana Orzeszko to opowieść o losach więźniów sowieckich łagrów ilustrującą wizję świata owładniętego czerwoną ideologią w jego najbardziej skrajnych wymiarach. Pierwszoplanowa postać, polski opozycjonista antykomunistyczny łączy w sobie sumę przeżyć zarówno wielu Polaków, jak i wszystkich więźniów, którzy doświadczyli okropieństw Gułagu. Osią dramatu stają się coraz bardziej makabryczne losy bohatera, który przechodzi przez wszystkie kręgi totalitarnego piekła. Inspiracją dla spektaklu były zapisy pamiętnikarskie więźniów obozów oraz literatura takich twórców jak: Anatol Krakowiecki, Aleksander Sołżenicyn, Gustaw Herling-Grudziński, Warłam Szałamow czy Fiodor Dostojewski.

O sztuce wypowiedział się także reżyser Artur Hofman:

Dla mnie zrobienie tej sztuki ważne było z tego powodu, dla którego zrobiliśmy pierwszą i ostatnią scenę, czyli klamrę przedstawienia – hipotetycznego wywiadu w zachodniej telewizji, gdzie główny bohater wspomina, jakim ważnym i strasznym miejscem był gułag i totalitaryzm sowiecki. O tym na świecie bardzo często się zapomina, że mówi się o totalitaryzmie niemieckim, o hitleryzmie, a zapomina się o stalinizmie. O tym, że zachód ma trochę dwie miary mierząc jednakowo okrutne systemy. (…) Dlatego warto przypominać, warto uczyć się historii i warto wyciągać wnioski.

"Czerwona zima"
Scenariusz: Chrystian Orzeszko
Reżyseria: Artur Hofman
Asystent reżysera: Krzysztof Bartoszewicz