7 LISTOPADA 1939

źródło: Wikimedia Commons
Wtorek
Generał Władysław Sikorski objął urząd Wodza Naczelnego i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej, po tym jak we wrześniu 1939 r. został zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i Związku Sowieckiego. Początkowo siedzibą rządu był Paryż. 7 listopada 1939 r. Sikorski objął urząd Wodza Naczelnego i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, po czym rząd przeniósł się do Angers, a po kapitulacji Francji, do Londynu. W pierwszym rozkazie do żołnierzy Naczelny Wódz pisał:

„Wśród niebywałej w dziejach katastrofy, której uległa ojczyzna nasza, wśród strasznej zbiorowej niewoli i goryczy przegranej, otuchą i wiarą przejmuje pamięć o dowiedzionym bohaterstwie żołnierza polskiego i całego narodu Świadczą o nim straty nieprzyjaciela, poniesione w Polsce. [...] Dowiodło wojsko bitnością, dowiódł ofiarnością wśród klęsk cały naród, że Polska zasłużyła na to, by wyjść z tych straszliwych zmagań zwycięsko. Nie złamany został duch wojska i narodu, nie wyczerpana żywa jego siła. Walka trwa” - z pierwszego rozkazu Naczelnego Wodza do żołnierzy, 7.11.1939 r.

Generał Władysław Sikorski (1881-1943)
Po zamachu majowym Józefa Piłsudskiego znajdował się w opozycji wobec jego rządów. W latach 1939-1943 kiedy był premierem rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie i naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych, kierował tworzeniem oddziałów polskich we Francji i w Wielkiej Brytanii. 30 lipca 1941 r. zawarł układ ze Związkiem Radzieckim, na mocy którego powstała tam Armia Polska, złożona z deportowanych i więzionych w łagrach obywateli polskich. Sikorski zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze.