Przejdź do treści

Ogólnopolska Zbiórka Eksponatów

"Przyjmiemy Twoją historię…"

By patrzeć z nadzieją w przyszłość nie możemy zapominać o przeszłości.  Także tej trudnej, która w czasie największego konfliktu XX wieku dotknęła miliony rodzin w Polsce, Europie i na świecie. 80 lat od rozpoczęcia II wojny światowej pozostało niewielu świadków tamtych wydarzeń. Są jednak rodzinne pamiątki, które były świadectwem wojennych doświadczeń. Ostatnie dwa lata funkcjonowania Muzeum II Wojny Światowej to 6, 5 tys. nowych eksponatów i ponad 100 spotkań z Darczyńcami. Spotkań, dzięki którym mogliśmy poznać wiele wyjątkowych, indywidualnych historii i zachować dla przyszłych pokoleń doświadczenia kataklizmu, jakim była II wojna światowa.

Życzylibyśmy sobie, aby ponad 50 tys. eksponatów znajdujących się z zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, było ledwie imponującym początkiem naszej kolekcji. W jej skład wchodzą zakupy i dary lecz, to właśnie przedmioty przekazane przez Darczyńców najczęściej posiadają swoją indywidualną , cenną dla nas historię. W roku obchodów szczególnej rocznicy, 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zwracamy się do Państwa z apelem o pomoc w dalszym budowaniu kolekcji muzealnej. W dniu 18 maja 2019 roku rozpoczynamy ogólnopolską zbiórkę eksponatów, które wzbogacą zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przyjmiemy Twoją historię

O ZBIÓRCE

Regulamin

Aktualności

Statysytki

Pozyskane eksponaty

Jeśli zależy Państwu na tym, by historie rodzinne zostały przez nas opowiedziane i nie odeszły w zapomnienie rozważcie przekazanie ich do naszego muzeum. Wszystkie przedmioty zostaną otoczone staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu.

 

Czekamy na Państwa w siedzibie Muzeum przy placu Władysława Bartoszewskiego 1 w Gdańsku od 18 maja do 31 grudnia :

  • od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 - 16.00
  • pod adresem mailowym zbiorka2019@muzeum1939.pl

 

Czekamy na Państwa także w pięciu polskich miastach, gdzie otworzymy czasowe punkty zbiórki:

  • Lublin 11-13 lipca
  • Szczecin 8-10 sierpnia
  • Białystok 10-12 października
  • Katowice 14-16 listopada
  • Warszawa 12-14 grudnia

Akcja potrwa do końca bieżącego roku. Niektóre z darów będziemy na bieżąco udostępniali na naszej stornie internetowej. Najcenniejsze eksponaty mają szansę znaleźć się na wystawie głównej i wystawach czasowych organizowanych przez Muzeum. Staną się także kanwą publikacji albumowej, w którym poprzez pokazanie przedmiotów przekazanych przez naszych Darczyńców postaramy się najwierniej oddać ich rodzinne historie.

AKTUALNOŚCI

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI ZWIĄZANE Z OGÓLNOPOLSKĄ ZBIÓRKĄ EKSPONATÓW


W pierwszym miesiącu od inauguracji ogólnopolskiej zbiórki eksponatów, członkowie zespołu zbiórkowego odbyli kilkanaście spotkań z Darczyńcami, co skutkowało pozyskaniem 345 eksponatów do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wśród nich znalazły się m.in.:
Jeśli zależy Państwu na tym, by historie rodzinne zostały przez nas opowiedziane i nie odeszły w zapomnienie rozważcie przekazanie ich do naszego muzeum. Wszystkie przedmioty zostaną otoczone staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu.