Kartka wykonana w obozie koncentracyjnym Dachau z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku na przełomie 1944/1945 roku. Po rozłożeniu karty widoczne trzy strony zapełnione odręcznymi podpisami więźniów obozu. W prawym górnym rogu prawej strony znajduje się data 29.IV.45 r., dzień wyzwolenia KL Dachau. Dar Ryszarda Piecha.

Ogólnopolska Zbiórka Eksponatów także w 2021 roku

Z przyjemnością informujemy, że ze względu na duże zainteresowanie Ogólnopolską Zbiórką Eksponatów Przyjmiemy Twoją Historię postanowiliśmy przedłużyć trwanie akcji do 31 grudnia 2021 roku.

Jeśli zależy Państwu na tym, by historie rodzinne zostały przez nas opowiedziane i nie odeszły w zapomnienie rozważcie przekazanie posiadanych przez siebie pamiątek związanych z II wojną światową do naszego Muzeum. Wszystkie eksponaty zostaną otoczone staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu.

Niektóre z darów będziemy na bieżąco udostępniali na naszej stornie internetowej. Najcenniejsze eksponaty mają szansę znaleźć się na wystawie głównej i wystawach czasowych organizowanych przez Muzeum. Staną się także kanwą publikacji albumowej, w której poprzez pokazanie przedmiotów przekazanych przez naszych Darczyńców postaramy się najwierniej oddać ich rodzinne historie.

Czekamy na Państwa w siedzibie Muzeum przy placu Władysława Bartoszewskiego 1 w Gdańsku do 31 grudnia 2021:

•    od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 - 16.00
•    pod adresem mailowym zbiorka@muzeum1939.pl
•    pod numerem tel.: +48 58 323 75 43

Więcej informacji o Ogólnopolskiej Zbiórce Eksponatów TUTAJ.

Podczas pierwszego etapu akcji udało nam się zebrać ponad 2000 obiektów, wśród których znalazły się m.in. turecki jatagan, który według przekazu rodzinnego zdobyty podczas bitwy pod Wiedniem oraz krzyż należący do Józefa Kwiczala ps. Mat, członka ZWZ-AK w Krakowie.

O sukcesach Ogólnopolskiej Zbiórki Eksponatów Przyjmiemy Twoją Historię w czasie konferencji prasowej opowiedzieli dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki oraz kierownik Działu Zbiorów Wojciech Łukaszun.

Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy dzięki przekazanym obiektom wzbogacili kolekcję eksponatów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.