#WojennyDzień - Ponowne wkroczenie Armii Czerwonej na terytorium Rzeczypospolitej

#WojennyDzień - Ponowne wkroczenie Armii Czerwonej na terytorium Rzeczypospolitej

80 lat temu, w nocy z 3 na 4 stycznia 1944 r., Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Polski w rejonie Rokitna, miasteczka leżącego na Wołyniu nieopodal Saren. Dla mieszkańców wschodniej Polski oznaczało to ponowną sowiecką okupację, która ostatecznie przeistoczyła się w trwałą aneksję.


W 1943 r. na froncie wschodnim doszło do załamania niemieckiej ofensywy i przejęcia inicjatywy przez Armię Czerwoną. Dla sprawy polskiej oznaczało to wizję powtórnej okupacji wschodnich ziem Rzeczypospolitej przez Sowietów. W mocy prawnej pozostawała bowiem granica ustanowiona traktatem ryskim z 1921 r., którą jednak zakwestionował Józef Stalin. Wkroczenie Sowietów w styczniu 1944 r. stało się zatem dla polskiego podziemia sygnałem do rozpoczęcia akcji „Burza” – operacji militarnej mającej na celu wyparcie Niemców i ukazanie Polaków jako gospodarzy na terytorium Polski w granicach przedwojennych, a tym samym sprzeciwieniu się planowanej bolszewizacji i aneksji przez Związek Sowiecki wschodnich terenów II RP.

 


Fot. Fragment przedwojennej mapy województwa wołyńskiego ukazujący umiejscowienie Rokitna względem granicy ze Związkiem Sowieckim (domena publiczna).

#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.