Wideo relacja z obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Zapraszamy do obejrzenia wideo relacji z tegorocznych obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbyły się w dniach 1-4 sierpnia 2023 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 


1 sierpnia przez cały dzień edukatorzy MIIWŚ w strojach z okresu II wojny światowej omawiali ekspozycję przedstawiającą powstańczy sztab polowy. Zaprezentowali także repliki broni używanej przez powstańców i opowiadali o sposobach jej pozyskania. Odbyły się również spacery muzealne. Ich uczestnicy zapoznali się z wybranymi aspektami wystawy głównej MIIWŚ opisującymi Powstanie Warszawskie. Podczas spotkań zostały przedstawione także wyjątkowe eksponaty, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym.

O godzinie 15.00 na placu przed MIIWŚ, pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego i 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości nastąpiły oficjalne przemówienia w których Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga, Dyrektor Muzeum dr hab. Grzegorz Berendt oraz Naczelnik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Daniel Czerwiński podkreślili bohaterstwo w walce o wolną ojczyznę. ZOBACZ RELACJĘ.


Na zakończenie dnia miał miejsce koncert Haliny Mlynkovej w hołdzie Powstańcom Warszawskim. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jerzy Witold Grzywacz ps. „Tapir”, żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski. ZOBACZ RELACJĘ.


3 sierpnia odbył się wernisaż wystawy "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Ekspozycja przybliżyła niemieckie zbrodnie dokonane na ludności cywilnej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego oraz nieskuteczne próby pociągnięcia do odpowiedzialności głównodowodzącego siłami niemieckimi, Heinza Reinefartha. Wystawa prezentowała przebieg wydarzeń na Woli z perspektywy mieszkańców dzielnicy. ZOBACZ RELACJĘ. 


4 sierpnia miała miejsce kolejna odsłona cyklu "Wejście w historię". Tym razem przedstawiała ona dramatyczne warunki życia polskiej ludności cywilnej w powstańczej Warszawie. Eksponaty, które zostały zaprezentowane to plakat z apelem o pomoc żywnościową dla najmłodszych mieszkańców powstańczej Warszawy autorstwa oficera AK ppor. Mieczysława Jurgielewicza ps. Narbutt, plecak uszyty podczas powstania warszawskiego dla pogorzelców, rodziny Baran, których mieszkanie i większość mienia spłonęło oraz wykonany ręcznie w czasie okupacji miś - zabawka. ZOBACZ RELACJĘ.