79 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO | KONCERT HALINY MLYNKOVEJ

Dziś w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w #M2WŚ miał miejsce wyjątkowy koncert w hołdzie Powstańcom Warszawskim.

Zebranych licznie gości przywitał gospodarz obiektu dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt:

„Dziś przez cały dzień przypominamy o żołnierzach i ludności cywilnej Warszawy. Przypominamy o tych, którzy cieszyli się w pierwszych dniach sierpnia z tego, że w stolicy Polski mogą swobodnie powiewać polskie sztandary, rozbrzmiewać polskie pieśni patriotyczne, może rozbrzmiewać Mazurek Dąbrowskiego. Potem przyszły straszne doświadczenia Rzezi Woli, ustawicznych bombardowań i ostrzału i z czasem dyskusje czy to miało sens czy nie miało sensu. Natomiast ja powtarzam gdy zadają mi to pytanie dziennikarze, kierujcie takie pytanie wyłącznie do Warszawiaków, którzy pamiętają tamte dni, do żołnierzy Polski Podziemnej, którzy przystąpili do walk. Ja z wygodnego ciepłego fotela, nie będę o tym wyrokował”

Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jerzy Grzywacz.:

„Pamięć o tych bardzo trudnych wydarzeniach nie powinna nam przysłaniać tego, że kultura w życiu narodu jest czymś bardzo ważnym. (…) Ja byłem na Powiślu, i Powiśle szczególnie w sierpniu było w dobrych warunkach. Całe Powiśle było zajęte przez Armię Krajową i walki toczyły się tylko na obrzeżach. (…) Kultura buduje także tożsamość narodową i pamięć o tych wydarzeniach, o teatrze kukiełkowym gdzie dzieci były pełne radości, widząc te kukiełki, kiedy 300-400 metrów dalej toczyły się ciężkie walki, pamięć o tym jest u mnie bardzo silna(…) Pamiętając o wszystkich zamordowanych – Cześć i chwała ich pamięci!”

Na scenie pojawiła się Halina Mlynkowa, która zaprezentowała utwory z piątego solowego albumu z własnymi interpretacjami popularnych, polskich utworów filmowych.

Dziękujemy Państwu za udział i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez nasze muzeum.