"Wejście w historię" Dramatyczne warunki życia polskiej ludności cywilnej w powstańczej Warszawie

"Wejście w historię" Dramatyczne warunki życia polskiej ludności cywilnej w powstańczej Warszawie

4 sierpnia 2023 roku, w MIIWŚ, miała miejsce kolejna odsłona cyklu "Wejście w historię". Tym razem wydarzenie było poświęcone dramatycznym warunkom życia polskiej ludności cywilnej w powstańczej Warszawie.

 

 

Do zebranych jako pierwszy zwrócił się zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak:

Dzisiaj będziemy opowiadać o Powstaniu Warszawskim w kontekście, o którym mówi się nieco rzadziej, będziemy opowiadać o sytuacji ludności cywilnej w której znalazła się od 1 sierpnia, aż po kres powstania do początku października 1944 roku. W tamtym czasie Warszawę zamieszkiwały dziesiątki tysięcy przedstawicieli ludności cywilnej a więc osób, które w samym zrywie powstańczym, z różnych względów, udziału nie mogło wziąć. W trakcie Powstania Warszawskiego zginęło około 120 tysięcy przedstawicieli ludności cywilnej, w tym dzieci, kobiety, osoby starsze. Niemcy dopuszczali się bestialskiego ludobójstwa przez cały okres trwania tego zrywu narodowego w sposób bezwzględny. Gehenna ludności cywilnej Warszawy nigdy nie doczekała się nawet elementarnego zadośćuczynienia. Pamięć o stolicy, która została zniszczona w sposób totalny, jest naszym obowiązkiem.

 

Następnie głos zabrał kierownik działu zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – Wojciech Łukaszun:

Powstanie Warszawskie bywa nazywane Bitwą o Warszawę. Najkrwawszą bitwą w historii Polski, i oprócz tych walczących, byli tam właśnie oni - cywile, którzy próbowali  żyć, próbowali opiekować się swoimi  rodzinami, były to osoby starsze, dzieci. Czasami, w czasie powstania, wręcz te dzieci się rodziły, matki w tych tragicznych warunkach traciły pokarm, nie było czym tych dzieci karmić. Działy się tam straszliwe dramaty. Delegatura Rządu i struktury Armii Krajowej rozumiejąc problem i skalę zapotrzebowania zorganizowały akcję pomocy zbiórki kleików, różnych kaszek, mleka w proszku.

 

Eksponaty prezentowane w ramach cyklu:
 

- plakat z apelem o pomoc żywnościową dla najmłodszych mieszkańców powstańczej Warszawy autorstwa oficera AK ppor. Mieczysława Jurgielewicza ps. Narbutt | Zbiory MIIWŚ,

- plecak uszyty podczas powstania warszawskiego dla pogorzelców, rodziny Baran, których mieszkanie i większość mienia spłonęło | Zbiory MIIWŚ / Dar Walerii Baran,

- wykonany ręcznie w czasie okupacji miś - zabawka, który należał do Marii Całki, urodzonej w 1943 r. Jej ojciec ppor. Leon Całka ps. Feliks, oficer AK, został rozstrzelany przez Niemców w trakcie powstania warszawskiego podczas masowej egzekucji ulicznej na Ochocie, Warszawa 1943-1944 r. | Zbiory MIIWŚ / Dar Marii Całki.

 

Ekspozycja prezentowana jest przy wejściu głównym do muzeum na poziomie -1.

#WejściewHistorię
#WejściewHistorię (#SteppingIntoHistory) is an initiative that showcases artifacts tied to significant historical events and personal narratives. It aims to bring attention to items that are not part of the Museum’s daily exhibits, connecting visitors with extraordinary stories from the past.