III edycja Festiwalu Kultury Utraconej

III edycja Festiwalu Kultury Utraconej

Czy można utracić tylko to, co posiadaliśmy? Czy zniszczeniu ulega wyłącznie materia, czy również idee, koncepcje? Czy stratą jest to, że wraz ze śmiercią człowieka znika jego potencjał twórczy? Jak oszacować wartość dzieł, które z powodu wojny nie powstały? Nienapisane wiersze i książki, niezagrane spektakle i koncerty, nieskomponowane piosenki – czy można je wpisać w rejestr bezzwrotnych, okupacyjnych strat? 


Na te i inne pytania będzie mógł odpowiedzieć każdy uczestnik III edycji Festiwalu Kultury Utraconej, organizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Festiwal Kultury Utraconej to sześć wydarzeń, które mają na celu przybliżenie polskiego dorobku artystycznego utraconego w wyniku wojny. Dzięki propozycjom muzycznym, teatralnym i edukacyjnym, opowiemy o wybranych artystach i dziełach tego okresu.

 

Festiwal zainauguruje odsłonięcie muralu na jednym z budynków w Gdańsku, w ramach pokazu z muzyką na żywo Orkiestry Ludwika Sarskiego przypomnimy jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce w 1917r.  

 

Podążymy także ścieżkami Romów, w trakcie ulicznego spektaklu, który na Długim Targu w Gdańsku zagra Teatr Migro, upamiętniając jednocześnie 60. rocznicę zakończenia Wielkiej Wędrówki Taborów w Polsce.


Dla fanów hip-hopowego brzmienia kompozycje przygotowane specjalnie na FKU, zaprezentuje na scenie plenerowej przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku polski raper Adam O.S.T.R. Ostrowski.


Dla najmłodszych warszawski Teatr Lalek Guliwer przygotował spektakl rodzinny opowiadający o tym jak stworzyć wspólnie filmowe dzieło. Bohaterami będą postacie z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza czy Ignacego Krasickiego.


Tegoroczną edycję Festiwalu zakończymy potańcówką w rytm muzyki dwudziestolecia międzywojennego stworzonej zgodnie z duchem swoich czasów. Zagra ją dla wszystkich chętnych dwunastoosobowy skład Małej Orkiestry Dansingowej, a spotkamy się w Studio Solidarity of salsa na popularnej ulicy Elektryków.

 

Patronat honorowy nad Festiwalem Kultury Utraconej objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Patroni medialni: Prestiż Trójmiasto, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Dzieje.plPROT, Telewizja Polska SA – Oddział w Gdańsku, portal Gdansk.pl, wyborcza.pl

 

 

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM FESTIWALU

 

 

          18.05                 

 

Inauguracja Festiwalu - Odsłonięcie Muralu


WSTĘP BEZPŁATNY


Gdańsk Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 127

19.05

godz. 18:00
 

Pokaz filmowy z muzyką na żywo oraz prelekcją - Film „Bestia” w opracowaniu muzycznym Orkiestry Ludwika Sarskiego, prelekcja Krzysztofa Kornackiego


KUP BILET


M2WŚ, Sala konferencyjna                                                                                                                 

26.05

godz. 16:00
 

Spektakl w przestrzeni miasta - Teatr Migro


WSTĘP BEZPŁATNY


Długi Targ, Gdańsk

31.05

godz. 20:00
 

Koncert autorski - O.S.T.R.


KUP BILET


M2WŚ, scena plenerowa

1.06

godz. 16:00
 

Spektakl rodzinny - „Ale kino” wg J.Brzechwy, J. Tuwima, M.Konopnickiej, H.Sienkiewicza, I.Krasickiego, Teatr Lalek Guliwer Warszawa


KUP BILET 


M2WŚ, sala konferencyjna

15.06

godz. 20:00
 

Zakończenie III edycji FKU - Potańcówka z Małą Orkiestrą Dancingową


KUP BILET 


Studio Solidarity of salsa, ul. Elektryków 4, Gdańsk

Do zobaczenia! 

#FestiwalKulturyUtraconej