Przejdź do treści

Deportacje na Wschód

Deportacje na Wschód


Deportacje na Wschód (Deportations to the East) to pierwszy tom nowej serii wydawniczej – Kolekcje ze Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Collections of the Museum of the Second World War in Gdańsk). Publikacja została poświęcona eksponatom muzealnym związanym ze zsyłką ludności polskiej na Wschód. W katalogu zaprezentowano m.in.: listy, zdjęcia, rysunki czy przedmioty wytworzone na zesłaniu, które pomagały przetrwać deportowanym w trudnych i obcych warunkach.

Przedstawione za pomocą fotografii eksponaty zostały opatrzone opisem technicznym oraz krótką historią przybliżającą losy obiektów i ich właścicieli. Polsko-angielskie wydanie katalogu pozwala więc nie tylko na zaznajomienie się z eksponatami ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, ale naświetla również pewien kontekst, w którym obecność artefaktów i ich historia jest realnym świadectwem życia ludzi. 

Katalog można zakupić w sklepiku muzealnym (poziom -3).

Opis bibliograficzny: Krystyna Dąbrowska, Monika Sołoduszkiewicz, Deportacje na Wschód/Deportations to the East, seria: Kolekcje ze Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku/Collections of the Museum of the Second World War in Gdańsk, t. 1, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdańsk 2019, ss. 150, ISBN: 978-83-65957-26-9.