Polsko-angielski katalog „Las. Schronienie ofiar, kryjówka zbrodni / Forest. A shelter for victims, a crime hiding place” jest interdyscyplinarnym esejem wystawienniczym towarzyszącym wystawie czasowej MIIWŚ o tym samym tytule, który łączy historię ze sztuką i ekologią. Jego tematem jest historia II wojny światowej opowiadana z perspektywy kompleksów leśnych i ich znaczenia w wojnie obronnej, miejsca schronienia ofiar, twierdzy partyzanckiego oporu, a także miejsca zbrodni. 

Las to pierwotny dom, naturalny habitat wspierający ludzką żywotność, a przez wojnę – skażony zbrodnią. W czasie konfliktu militarnego pomógł niektórym ocalić życie, równocześnie przechowując tajemnicę śmierci ofiar. W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej „Las” upamiętnia wszystkie ofiary wojny, przypominając, że walki toczyły się także na terenie obszarów leśnych.

Zasadniczą częścią publikacji jest ponad 120 not katalogowych eksponatów, które znalazły się na samej wystawie czasowej, wśród nich są m.in. dzieła sztuki, np. abakany Magdaleny Abakanowicz czy obraz Wilhelma Sasnala Shoah/Las, obiekty organiczne, druki ulotne, fotografie czy przedmioty codziennego użytku i pamiątki osobiste. Część poświęconą eksponatom poprzedza tekst kuratorski, w którym przedstawiono złożoną symbolikę lasu w czasie II wojny światowej.

Katalog jest nie tylko książkową dokumentacją wystawy. To również publikacja pozwalająca lepiej zrozumieć fenomen kulturowy i społeczny lasu, jego archetypiczne znaczenia dla człowieka w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, której będą doświadczać kolejne pokolenia.

Zachęcamy do zakupu katalogu w naszym sklepie online. Publikację można również nabyć w sklepie stacjonarnym, który mieści się na poziomie –3 budynku Muzeum.

Agnieszka Bacławska-Kornacka, Monika Krzencessa, Las. Schronienie ofiar, kryjówka zbrodni / Forest. A shelter for victims, a crime hiding place, Gdańsk 2024, ss. 160, ISBN 978-83-65957-64-1.