Koncert i wystawa "Jak skała na morzu. O Polskości Pomorza"

7 czerwca o godz. 12:00 zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na koncert i wystawę pt. "Jak skała na morzu. O Polskości Pomorza". Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Koncert jest przypomnieniem walki małego ludu Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, przypomnieniem o ich integralnej przynależności do Polski i Polaków, a jednocześnie odrębności językowej i zwyczajowej. Tę zapomnianą historię odkrywa na nowo Darek Malejonek wraz z Artystami, którzy jak nikt inny potrafią opowiadać językiem sztuki i muzyki – obrazy i ślady pamięci. Podczas koncertu wystąpią: Marika, Lilu, Mona, Ola Idkowska, Jędrzej Kodymowski, Jerzy Mazzoll, Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.ETNO i Kacper Popek.

„Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” to koncert - muzyczna opowieść o walce, umiłowaniu wolności i miłości do ojczyzny pokoleń ludzi mieszkających nad Bałtykiem. Usłyszymy teksty piosenek, które odnoszą się do kolejnych wydarzeń historycznych od lat pradawnych przez trudne lata tworzenia i utrzymania polskości, opór i walkę lat okupacji - okupioną cierpieniem wielu pomorskich rodzin, przez utworzenie Solidarności i powrót wolnej i demokratycznej Polski. Uważni słuchacze znajdą też wątek jazzowy czyli początki jazzu w pomorskich klubach.

Więcej informacji i rezerwacja miejsc na koncert na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Wystawa opowiada o wydarzeniach będących fundamentem wyjątkowego charakteru współczesnego Pomorza. Autorzy ekspozycji podkreślają zasługi Kaszubów, Kociewiaków, mieszkańców Borów Tucholskich i Powiśla, którzy przez wieki z zaangażowaniem dbali o polskość tych ziem. Walczyli o nią nie tylko bronią, a przede wszystkim pomysłem, rozwagą i poprzez liczne działania prospołeczne.

Koncert: 7.06.2023 r. o godz. 12:00, Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego na poziomie -3 MIIWŚ,
Wystawa: 7.06-14.06.2023 r., Dziedziniec  Muzeum.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.