Wernisaż wystawy czasowej „FAUNA. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie”
W środowe popołudnie, 7 maja 2025 r., w Muzeum II Wojny Światowej otworzyliśmy nową ekspozycję czasową. „FAUNA. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie” to wystawa przeciwieństw, sprzeczności i kontrastów. Dostrzegamy obrazy sprawiające radość i takie, od których instynktownie odwracamy wzrok. Wśród autorów prac, które prezentujemy, znaleźli się m.in.: Zdzisław Beksiński, Szybalsky, Łukasz Surowiec, Kinga Burek oraz Paweł Sasin. Wystawę można oglądać do 30 grudnia 2025 r.
Ekspozycja dotyka różnych aspektów: etycznego (normy wykorzystania zwierząt), ekologicznego (wpływ człowieka na ekosystem), historycznego (spojrzenie na wojnę przez pryzmat tematyki) i estetycznego (oprócz obiektów życia codziennego przemawiają również dzieła sztuki). Dostrzegamy ludzi cierpiących z powodu rozstania ze zwierzętami, jak i takich, którzy zabijają je dla czystej rozrywki. Przed naszym spojrzeniem nie kryją się ani zwierzęta traktowane po przyjacielsku, ani te, na których testowano broń chemiczną czy biologiczną. Ale nasz wzrok w szczególności przykuwają przeciwieństwa, które zbiegają się dokładnie w tych samych rzeczach i osobach. Patrzymy na ludzi dobrych dla bliźnich, którzy dręczą zwierzęta. Widzimy też miłośników zwierząt, którzy bez skrupułów mordują przedstawicieli własnego gatunku. Bierzemy wszystkie te historie i umieszczamy na wystawie. Jednocześnie dochodzimy do przekonania, że rzeczywistość zdaje się przypominać „wojnę wszystkich ze wszystkimi”: ludzi z ludźmi, zwierząt ze zwierzętami, wreszcie człowieka ze zwierzęciem. Taki właśnie obraz świata pokrótce rysuje się na wystawie „Fauna. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie”. Obraz skłóconego stworzenia.
Na wystawie prezentujemy ponad 60 eksponatów. Oprócz muzealiów z kolekcji MIIWŚ są to również obiekty z innych muzeów, a także z kolekcji prywatnych. Wśród autorów prac znaleźli się m.in.: Zdzisław Beksiński, Szybalsky, Łukasz Surowiec, Kinga Burek oraz Paweł Sasin.
Serdecznie dziękujemy za liczną obecność na wernisażu! I zachęcamy do zwiedzania!
czas trwania wystawy | 7 maja – 30 grudnia 2025
miejsce | MIIWŚ, pl. W. Bartoszewskiego 1, sala wystaw czasowych – 3
Ekspozycję uzupełnia katalog wystawy oraz seria gadżetów.
W audioprzewodnikach usłyszeć można głos Krystyny Czubówny.
kuratorzy | Marek Zambrzycki, Monika Krzencessa
projekt scenograficzny | Biuro Kreacja: Dorota Terlecka, Anna Sabała-Bykowska
projekt graficzny | Studio Kmicic: Katarzyna Cichosz & Hanna Kmieć
konsultacja historyczna | prof. dr hab. Rafał Wnuk, dr Janusz Marszalec
audioprzewodnik | Movietech & Krystyna Czubówna
Honorowy patronat Ministra Klimatu i Środowiska
patroni medialni | Dzieje.pl, Miesięcznik Dzikie Życie, MuzeOn, Radio Gdańsk
partner społeczny | Fundacja Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „PANDA”