Wyniki III edycji konkursu Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja

W dniu 29 października 2022 r. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej III edycji konkursu Pro bono Poloniae im. Dawida Krupeja.

Decyzją Komisji wybrano laureatów:

W kategorii „Organizacje Pozarządowe”:

Miejsce I: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Gryf,

Film „Pseudonim Lufa” – historia ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, żołnierza, partyzanta i oficera 5               a następnie 6 Wileńskiej Brygady AK.

Miejsce II: Stowarzyszenie Artystyczne „Usta Usta”,

Spektakl „Gdzieś daleko stąd” Teatru Usta Usta Republika.

Miejsce III: Fundacja Brama Epok,

„Nasz, lokalny Patriotyzm” – działania Fundacji Brama Epok w Cielętach, m.in. mural „Nasze dziedzictwo”.

Wyróżnienie:  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”,

Inscenizacja historyczna „Ostatni żołnierz września – Hubal historia prawdziwa”.

W kategorii „Chóry, zespoły, osoby prywatne”:

Miejsce I: Sebastian Ryś,

Monodram „Kolumbowie - piegowata pogoda”.

Miejsce II: Agata Leśniewska wraz z zespołem,

Koncert w hołdzie Powstańcom Warszawskim.

Miejsce III: Teatr „Słudzy Jej Królewskiej Mości”,

Spektakl „Dzieci z naszego podwórka”.

Wyróżnienie: Folk Acoustic,

Interdyscyplinarne widowisko "Sprawiedliwi".

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Uroczysta gala wręczenia nagród, uświetniona koncertem niepodległościowym Zespołu „Mazowsze”, odbędzie się 11 listopada br. o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przedmiotem Konkursu było udokumentowanie wskazanego wydarzenia artystycznego (koncertu, widowiska, spektaklu, wystawy, innego) lub przedstawienie projektu wydarzenia promującego polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji historii Polski w latach 1939-1945.

Śp. Dawid Krupej – patron Konkursu Pro bono Poloniae, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, były pracownik Muzeum, radny Miasta Gdańska, pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; artysta i społecznik, którego praca zawodowa, zacięcie organizatorskie i nieprzeciętne uzdolnienia wokalno-muzyczne służyły podtrzymaniu ducha polskości i były dowodem żywego patriotyzmu kultywowanego w młodym pokoleniu.