Wojenne dni

#WojennyDzień - Zawiązanie paktu trzech przez Niemcy, Włochy i Japonię

27 września 1940 r. Niemcy, Włochy i Japonia podpisały w Berlinie porozumienie formalizujące dotychczasową współpracę pomiędzy tymi krajami. Sojusz ten, nazywany również paktem berlińskim, wydzielał strefy wpływów pomiędzy sygnatariuszy.

 

Nieformalna współpraca pomiędzy Niemcami, Włochami i Japonią trwała już od kilku lat. W przypadku obu mocarstw europejskich jej przejawem było zawiązanie paktu stalowego w maju 1939 r. Prowadzono rozmowy zmierzające do włączenia do porozumienia Japonii, której polityka ekspansjonistyczna była ukierunkowana na terytoria Dalekiego Wschodu. Podpisanie paktu przez Niemcy, Włochy i Japonię miało na celu utrzymanie kształtowanego przez te kraje nowego porządku oraz zapewnienie wieloletniej współpracy politycznej, militarnej i gospodarczej. Świat został podzielony na strefy wpływów: Niemiec i Włoch w Europie, Japonii w Azji Wschodniej. Z czasem do paktu przystąpiły kraje sojusznicze i satelickie Niemiec: Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja i Chorwacja. Do sojuszu próbowano również włączyć Związek Sowiecki. Nie udało się jednak tego osiągnąć m.in. wskutek roszczeń polityczno-terytorialnych ZSRS względem południowo-wschodniej Europy.

Ceremonia podpisania paktu
Fot. Ceremonia podpisania paktu trzech przez Niemcy, Włochy i Japonię. Za stołem od lewej widoczni: Saburō Kurusu, Galeazzo Ciano, Adolf Hitler i Joachim von Ribbentrop, 27 września 1940 r. (NAC)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.