Wojenny

#WojennyDzień - Udział Słowacji w rozbiorze polskich ziem w 1939 r.

21 listopada 1939 r. Niemcy przekazały Słowacji przygraniczne polskie tereny Spiszu i Orawy, zamieszkane przez ponad 34 tys. osób. Cesja części obszaru podbitej Rzeczpospolitej była nagrodą za wkład militarny sojusznika III Rzeszy w wojnę z Polską.

Marionetkowe państwo słowackie, rządzone przez ks. dr. Jozefa Tiso, powstało w marcu 1939 r. Kraj był całkowicie podporządkowany Niemcom. 1 września 1939 r. dwie dywizje słowackie przekroczyły granicę z Polską i zaatakowało Bukowinę Tatrzańską, Krynicę i Muszynę. Tydzień później kolejne jednostki najechały na Duklę i Baligród. Posunięcia słowackich wojsk miały charakter lokalny i ograniczały się do przejmowania nieznacznych terytoriów, do których Słowacja rościła pretensje. Niemcy uczynili zadość tym żądaniom. W dowód wdzięczności za udział w wojnie przeciw Polsce 21 listopada 1939 r. przekazali Słowakom 770 km2 terytorium Rzeczpospolitej – okolice Spiszu i Orawy, zamieszkałe w większości przez polskojęzyczną ludność.

1. Minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop (drugi z prawej) i poseł słowacki w Berlinie Matusz Cernak (drugi z lewej) podpisują układ niemiecko-słowacki. Widoczny również poseł Paul Schmidt (pierwszy z lewej). Berlin, 21 listopada 1939 r. (Narodowe Archiwum Cyfrowe)
2. Dekoracja żołnierzy słowackich biorących udział w wojnie przeciwko Polsce. Poprad, 5 października 1939 r. (domena publiczna)
3. Generał Ferdinand Čatloš i komendant Gwardii Hlinki Alexander Mach oglądają most zniszczony w trakcie działań zbrojnych. Nowy Targ, 1939 r. (domena publiczna)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.