Mapa

#WojennyDzień - Podpisanie traktatu o granicach i przyjaźni między Niemcami i ZSRS

28 września 1939 r. Niemcy i Związek Sowiecki podpisali w Moskwie traktat o granicach i przyjaźni. Stanowiło to przypieczętowanie współpracy zapoczątkowanej paktem Ribbentrop-Mołotow, a dla Polski oznaczało ostateczny podział kraju pomiędzy obydwu najeźdźców.

 

Kiedy ostatnie jednostki Wojska Polskiego jeszcze walczyły z Niemcami i Sowietami, w Moskwie został podpisany traktat o granicach i przyjaźni. Jego tajny protokół korygował wspólną granicę pomiędzy Rzeszą i ZSRS na terenie zajętej Polski. Zgodnie z propozycją Józefa Stalina dotychczasowa linia podziału, która miała przebiegać wzdłuż Wisły, została przesunięta na wschód do linii rzek San–Bug–Narew–Pisa. W zamian Sowieci otrzymali wolną rękę w kwestii Litwy, pierwotnie przewidzianej dla Niemców. Niebawem na okupowanych terenach Polski okupanci wprowadzili brutalny terror oraz nowy podział administracyjny, tym samym usiłując zatrzeć wszystko, co było związane z Rzeczpospolitą.

Mapa
Fot. Mapa ostatecznego podziału II Rzeczpospolitej pomiędzy III Rzeszę a Związek Sowiecki z 28 września 1939 r. (domena publiczna)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.