#WojennyDzień - Początek bitwy o wyspę Okinawa
1 kwietnia 1945 r. rozpoczął się amerykański desant na japońską wyspę Okinawa. Jej zajęcie było istotne z punktu widzenia prowadzenia dalszych akcji militarnych przeciwko Japonii. Opanowanie Okinawy, leżącej na archipelagu Riukiu, otwierało bowiem drogę ku głównym japońskim wyspom.
Od 1943 r. Amerykanie prowadzili działania mające na celu zajęcie kolejnych terytoriów opanowanych przez Japończyków. Taktyka ta określana pojęciem „żabich skoków” okazała się skuteczna, choć przynosiła aliantom spore straty z uwagi na fanatyczny opór japońskich obrońców, którzy byli zdecydowani walczyć do końca.
Japończycy, przewidując próbę opanowania Okinawy, zdecydowali się wzmocnić garnizon wyspy. Zadanie obrony otrzymała 32. Armia, którą dowodził gen. Mitsuru Ushijima. Zgromadzono ok. 80 tys. żołnierzy, wspieranych przez lotnictwo i marynarkę. Do obrony wyspy wyznaczono także japońskich pilotów i marynarzy-samobójców, tzw. kamikadze. Amerykańskie siły desantowe liczyły ok. 180 tys. żołnierzy (w sumie w trakcie walk ich liczba wzrosła aż do ponad 500 tys.) z 10. Armii Stanów Zjednoczonych, pod dowództwem gen. Simona Bolivara Bucknera, z olbrzymim wsparciem z wody i powietrza.
Amerykański desant na Okinawę, przeprowadzony w ramach operacji „Iceberg”, rozpoczął się 1 kwietnia 1945 r. rano w rejonie plaży Hagushi. Lądowanie żołnierzy poprzedził huraganowy atak artyleryjski. Ku zaskoczeniu alianckiego dowództwa nie napotkano poważniejszego oporu, co pozwoliło już pierwszego dnia operacji utworzyć przyczółek długi na ponad 13 km i szeroki na 4 km. Na wyspie znalazło się ok. 75 tys. amerykańskich żołnierzy. Straty były niewielkie. Amerykanie stracili 28 żołnierzy, 104 odniosło rany, a 27 uznano za zaginionych.
W ciągu kolejnych tygodni rozwinięto natarcie i konfrontowano się z coraz bardziej fanatycznym oporem obrońców wyspy. Japończycy bronili się zaciekle aż do 21 czerwca. W wyniku walk na Okinawie poległo ponad 100 tys. żołnierzy z Japonii i niespełna 10 tys. Amerykanów. Szacuje się, że zmarło również przeszło 130 tys. cywilnych mieszkańców wyspy. Operacja zajęcia Okinawy jest uznawana za jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej.