#WojennyDzień - Generał Leopold Okulicki zostaje komendantem głównym AK

#WojennyDzień - Generał Leopold Okulicki zostaje komendantem głównym AK

21 grudnia 1944 r. gen. Leopold Okulicki został komendantem głównym Armii Krajowej. Stanowisko ostatniego dowódcy AK piastował do 19 stycznia 1945 r., kiedy to wydał rozkaz jej rozwiązania.

 

 

W obliczu klęski Powstania Warszawskiego i swojej niewoli gen. Tadeusz Komorowski, 21 grudnia 1944 r., wyznaczył gen. Okulickiego na komendanta głównego AK. Skala problemów powstałych wskutek upadku powstania, które nowy dowódca musiał rozwiązać, była ogromna. W AK widoczny był kryzys organizacyjny i psychologiczny. Komendant pracował nad opanowaniem chaosu organizacyjnego i odbudowywaniem struktur armii, którą w przyszłości chciano wykorzystać do przeciwstawienia się okupacji sowieckiej. Okulicki, zmagając się z niesłychanymi trudnościami, wykazywał się olbrzymią energią i potwierdzał swoje umiejętności dowódcze. Udało mu się przeprowadzić AK przez najbardziej krytyczny moment, ograniczyć nastroje zniechęcenia i zwątpienia. Wobec nadciągającej ofensywy Armii Czerwonej troska o los żołnierski stała się główną przyczyną rozwiązania AK i zwolnienia jej członków z przysięgi w styczniu 1945 r.

 

 

Generał Okulicki został podstępnie aresztowany przez NKWD 27 marca 1945 r. Wraz z innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego był sądzony w Moskwie w procesie szesnastu. Skazano go na 10 lat więzienia „za dywersję i szpiegostwo wobec Armii Czerwonej”. Oficjalna sowiecka wersja wydarzeń podaje, że zmarł 24 grudnia 1946 r. na skutek zawału serca i paraliżu. Według relacji współwięźniów został tego dnia rozstrzelany w więzieniu na Łubiance w Moskwie.

Fot. 1. Generał Leopold Okulicki, ostatni komendant główny Armii Krajowej (domena publiczna)
Fot. 1. Generał Leopold Okulicki, ostatni komendant główny Armii Krajowej (domena publiczna)
#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.