#WojennyDzień - Amerykańska flaga na górze Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę

#WojennyDzień - Amerykańska flaga na górze Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę

23 lutego 1945 r. sześciu amerykańskich marines wzniosło flagę Stanów Zjednoczonych na szczycie góry Suribachi w trakcie walk o japońską wyspę Iwo Jima. Moment ten został uwieczniony na fotografii, która stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ujęć II wojny światowej, a z biegiem czasu urosła do rangi ikony zwycięstwa.

Wyspa z racji swojego położenia miała szczególne znaczenie strategiczne i propagandowe. Na Iwo Jimie, zlokalizowanej mniej więcej w połowie drogi między zajętymi przez Amerykanów Marianami a głównymi wyspami japońskimi, znajdowały się lotniska, których zdobycie zapewniłoby ważną ochronę myśliwską alianckim bombowcom dokonującym nalotów na Japonię. Był to także obszar należący już przed wojną do Japonii, zatem jego zajęcie miało dodatkowe znaczenie propagandowe.

Japończycy byli świadomi wagi tej niewielkiej, liczącej nieco ponad 20 km2 powierzchni wyspy, nad którą dominował szczyt góry Suribachi. Latem 1944 r. rozpoczęli tam budowę sieci podziemnych tuneli i schronów. Na wyspie stacjonował silny japoński garnizon, liczący około 22 tys. żołnierzy, którym dowodził gen. Tadamichi Kuribayashi. Do zdobycia wyspy Amerykanie przeznaczyli kilkukrotnie liczniejsze wojska desantowe, w tym oddziały 56. Grupy Uderzeniowej gen. Hollanda Smitha wspierane ogniem z wody i z powietrza.

Walki na Iwo Jimie trwały od 19 lutego do 26 marca 1945 r. Szczyt Suribachi zdobyto 23 lutego. Wtedy też Joe Rosenthal wykonał fotografię, na której uwieczniono moment zawieszenia amerykańskiej flagi na tym najwyższym punkcie Iwo Jimy. Mimo zajęcia szczytu góry walki trwały jeszcze ponad miesiąc z uwagi na sieć podziemnych schronów i tuneli oraz zaciętość japońskich obrońców. Ostatecznie bitwę wygrali Amerykanie. W trakcie walk śmierć poniosło około 21 tys. japońskich obrońców oraz kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy, w tym 3 z 6 marines uwiecznionych na fotografii Rosenthala.

Zaciętość i determinacja japońskich obrońców, spośród których tylko ok. 1 tys. przeżyło i dostało się do amerykańskiej niewoli, przyspieszyły decyzję o ataku atomowym na Japonię. Amerykańskie dowództwo wykorzystało wykonaną 23 lutego 1945 r. fotografię do celów propagandowych. Po dziś dzień jest ona uważana za symbol zwycięstwa Stanów Zjednoczonych w wojnie na Pacyfiku.

#WojennyDzień
Kalendarium najważniejszych dat związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.