WIRTUALNY SPACER PO TERENIE BYŁEJ WOJSKOWEJ SKŁADNICY TRANZYTOWEJ NA WESTERPLATTE
Westerplatte jest kojarzone głównie z niemieckim atakiem na polską placówkę 1 września 1939 r., którą to datę uznaje się za początek II wojny światowej. Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej wpisała się na stałe do historii jako przykład bohaterstwa i patriotyzmu.
Jednym z zadań gdańskiego Muzeum jest dbanie o pamięć o tym miejscu oraz prowadzenie nowoczesnych działań edukacyjnych mających na celu przekazanie wiedzy o wydarzeniach, jakie rozegrały się na terenie półwyspu w pierwszych dniach wojny.
Jednym z priorytetów Muzeum II Wojny Światowej w 2017 r. było stworzenie wirtualnego spaceru po Westerplatte jako nowatorskiego rozwiązania w zakresie multimediów muzealnych. Niezaprzeczalny walor edukacyjny spaceru wirtualnego 360° potwierdzają liczby:
• 100 oryginalnych panoram Westerplatte (także z lotu ptaka);
• 40 skrupulatnie wkomponowanych archiwalnych fotografii;
• ponad 30 nagrań historycznych relacji i ścieżki dźwiękowej m. in. z relacjami obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Wirtualny spacer jest przetłumaczony na język angielski.
Dzięki temu wszystkie zainteresowane osoby mogą wirtualnie przenieść się na półwysep Westerplatte i zapoznać się z jego historią oraz odkryć pierwotny kształt miejsc, po których współcześnie pozostały zaledwie ślady. Wirtualny spacer Muzeum posiada także opcję zakupu biletów w internetowym systemie sprzedaży, plan wystawy głównej Muzeum, informuje o możliwościach dotarcia na Westerplatte oraz posiada odsyłacz do wirtualnego spaceru Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie (Oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie) http://muzeumpiasnickie.pl/wirtualne-zwiedzanie.
Wirtualny spacer został wkomponowany w nową stronę instytucji i dostosowany do urządzeń mobilnych.