„W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” – ostatnie lekcje muzealne
28/02/2023
Godzina wydarzenia
09:30

„W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” – ostatnie lekcje muzealne

Zapraszamy na bezpłatne lekcje muzealne dla szkół dotyczące wystawy czasowej „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania”. Ostatnie spotkania odbędą się 28 lutego br. (wtorek) o godz.: 9.30; 10.30; 11.30; 12.30.

 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało wystawę z okazji 100. rocznicy powstania KS Gedania. Podstawowym celem ekspozycji było upamiętnienie osób tworzących wyjątkową organizację, która stanowiła ostoję polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W okresie międzywojennym klub odegrał istotną rolę w życiu Polaków na terytorium zamieszkałym głównie przez Niemców. Z tego powodu był czymś więcej niż tylko zwykłą organizacją sportową.

 

Aby wziąć udział w zajęciach należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres: edukacja@muzeum1939.pl.

Zgłoszenie uzyskuje status potwierdzonego po uzyskaniu odpowiedzi MIIWŚ z akceptacją formularza.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASY 4-6
Mecze o Polskę. KS Gedania i jej sportowcy
Czas trwania: do 60 minut.
Miejsce: sala edukacyjna (ok.30 minut), wystawa czasowa "W sporcie siła" (ok. 30 minut).

 

Klub Sportowy Gedania nie był wyłącznie kolejną gdańską organizacją miłośników sportu. Działając w niesprzyjającym otoczeniu niemieckim, stał się uosobieniem polskiej obecności w Wolnym Mieście Gdańsku. Każdy bieg lekkoatletyczny, każdy skok wzwyż czy mecz piłkarski – wszystko to podkreślało siłę oraz znaczenie Polski i Polaków na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Lekcja muzealna utrzymana w sportowym duchu opowiada o historycznych zmianach w sporcie od początku XX w., o sukcesach KS Gedanii i poszczególnych sportowcach, którzy ją tworzyli.

 

KLASY 7-8
W Gdańsku służyli Polsce. Historia KS Gedania
Czas trwania: do 75 minut.
Miejsce: wystawa czasowa "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania"; fragmenty wystawy głównej.

 

Gedania, założona 15 września 1922 r., była nie tylko klubem sportowym, ale też jednym z najważniejszych nośników polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Klub bowiem nie tylko pomagał rodakom dbać o tężyznę fizyczną. Stadion we Wrzeszczu był także areną, gdzie gdańscy Polacy mogli spędzać czas we własnym gronie i manifestować patriotyczne postawy. Zawodnicy klubu o biało-amarantowych barwach osiągali sukcesy w rywalizacji z drużynami i zawodnikami niemieckimi, przypominając tym samym o sile polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Za swoją działalność – pozornie tylko sportową – przyszło im zapłacić najwyższą cenę w trakcie II wojny światowej. Wielu sportowców-patriotów było więzionych i maltretowanych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. Celem zajęć jest przypomnienie dziejów Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem historii KS Gedania i osób tworzących ten wyjątkowy klub.

 

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
„Nikt nie potrafił rozsławić polskości i podnieść na duchu, w takim stopniu, jakim to czyniła Gedania”.
Czas trwania: do 75 minut.
Miejsce: wystawa czasowa "W sporcie siła"; wybrane sekcje wystawy głównej.

 

Ich barwy sportowe uosabiały przywiązanie do ojczyzny. Wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę za ich godne reprezentowanie. Lekcja opowiada o losach najwybitniejszych sportowców KS Gedania, ich miejscu na (nie tylko sportowej) mapie Wolnego Miasta Gdańska oraz znaczeniu dla Polaków żyjących wśród często nieprzyjaznych im niemieckich sąsiadów.

 

Sprawdź również spacery muzealne dla  indywidualnych zwiedzających.