Spacer muzealny po wystawie czasowej „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” oraz wybranych sekcjach wystawy głównej MIIWŚ (25/02)

Spacer muzealny po wystawie czasowej „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” oraz wybranych sekcjach wystawy głównej MIIWŚ (25/02)

Zapraszamy na ostatni spacer muzealny po wystawie czasowej „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” oraz wybranych sekcjach wystawy głównej, który odbędzie się 25 lutego (sobota) o godz. 12:00 i 14:00.


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało wystawę z okazji 100. rocznicy powstania KS Gedania. Podstawowym celem ekspozycji jest upamiętnienie osób tworzących wyjątkową organizację, która była ostoją polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W okresie międzywojennym klub odgrywał istotną rolę w życiu Polaków na terytorium zamieszkałym głównie przez Niemców. Z tego powodu od samego początku był czymś więcej niż tylko zwykłą strukturą sportową.

 

Na klubowym terenie we Wrzeszczu (dzisiejsze ul. Legionów i Kościuszki) działały polskie organizacje społeczne, oświatowe, kulturowe i religijne – dlatego tę część miasta określano mianem Polenhofu, tj. polskiego kwartału (kolonii). To właśnie tutaj Polacy mogli wyrażać swój patriotyzm, dumę i przywiązanie do barw narodowych oraz Rzeczypospolitej. Aktywnie pracowano z młodzieżą, wpływając tym samym nie tylko na jej rozwój fizyczny, ale także narodowy. 


Uczestnicy spaceru dowiedzą się więcej o prężnej działalności KS Gedania w okresie międzywojennym, wyróżniających się sportowcach oraz dramatycznych losach społeczności klubowej podczas II wojny światowej.


Ostatni spacer odbędzie się 25 lutego br. (sobota) o godz.: 12:00 i 14:00. Każde spotkanie potrwa ok. 60–70 min. Maksymalna liczba uczestników jednego spaceru wynosi 15 osób. Propozycję zwiedzania kierujemy do osób powyżej 15. roku życia (osoby niepełnoletnie z opiekunem). 


Aby wziąć udział w zwiedzaniu, należy wypełnić formularz:

Zgłoszenie uzyskuje status potwierdzonego po uzyskaniu odpowiedzi MIIWŚ z akceptacją formularza.