Uroczystość upamiętniająca 75. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczystość upamiętniająca 75. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia (czwartek) w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy oddać hołd wszystkim bohaterom walczącym w Stolicy przeciw niemieckiemu okupantowi.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki ma zaszczyt zaprosić na uroczystość upamiętniającą 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Godzina "W" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

1 sierpnia 2019 r

PROGRAM WYDARZENIA

17:00 Apel Pamięci 

miejsce: poziom -2

17:10 Kartka z Powstania 

Oficjalna inauguracja Strefy Nowych Technologii wraz z premierą w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pierwszego w Polsce Projektu filmowego zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR).

miejsce: poziom -2

Produkcja trwa 16 minut, a prace nad nią trwały ponad 2 lata. Fabuła opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

kartka

18:00 Premiera spektaklu Sen w reżyserii Magdaleny Gajewskiej 

miejsce: sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego (poziom -3)

Spektakl Sen jest zwieńczeniem trwającego blisko pół roku projektu edukacyjno-teatralnego „Zmieniając perspektywę. Edycja II”, skierowanego do młodzieży. Sztuka została przygotowana przez grupę warsztatową w reżyserii pracownika Muzeum MIIWŚ, animatorki kultury i reżyserki Magdaleny Gajewskiej.

Profesor Jerzy Grzywacz (żołnierz Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski) w spektaklu użycza głosu Świadkowi Historii.

Sztuka podejmuje temat konspiracyjnej działalności młodych ludzi w czasach okupacji.

Gdy młodość pełna entuzjazmu, ducha i pasji zderza się z brutalnością okupacji, nie ma miejsca na bierność. Pragnienie wolności okazuje się być silniejsze od terroru, strachu i pokusy bezczynności. Głęboka solidarność przeradza się w niespotykany wcześniej na taką skalę ruch oporu z niebagatelną rolą młodych. Zwyczajna młodzież postawiona w nadzwyczajnych okolicznościach daje świadectwo heroizmu i dojrzałości. Sztuka powstała na deskach sceny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pragnie być hołdem dla przeszłości, jak również inspiracją do wdzięczności za wolność dziś. Spektakl przeznaczony dla widzów od 12. roku życia. 

aaa