Przejmujący spektakl filmowo-multimedialny "Wybuch" wg. pomysłu Andrzeja Wajdy w rocznicę wybuchu wojny
1 września z okazji 75. rocznicy wybuchu wojny światowej Muzeum zaprezentowało wyjątkowy spektakl filmowo-multimedialny „Wybuch” wg pomysłu Andrzeja Wajdy. Pokazy odbyły się na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 metrów i wysokości 5 metrów w nieczynnym zbiorniku gazowym na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa, nieopodal docelowej siedziby Muzeum.
W porannych uroczystościach w pokazie premierowym spektaklu uczestniczył Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz pomysłodawca filmu Andrzej Wajda.
- Pokazaliśmy zdjęcia archiwalne z czasów II wojny światowej, które nie były wcześniej udostępniane, a znajdą się na głównej ekspozycji muzeum. To coś więcej niż tylko prezentacja. Ten spektakl to dzieło sztuki, którego pomysłodawcą jest Andrzej Wajda – powiedział Dyrektor Muzeum, prof. Paweł Machcewicz. – Spektakl opowiada o historii, ale jednocześnie jest wizytówką powstającego w Gdańsku muzeum.
„Wybuch” to połączenie unikalnych materiałów archiwalnych, zdjęć, filmów z fragmentami obrazów „Lotna” i Katyń” Andrzeja Wajdy oraz animacji komputerowej, videomappingu i innych zabiegów montażowych, dzięki którym obrazy ożyły na wielkoformatowym ekranie.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podkreślił, że takie obiekty jak historyczny gmach Poczty Polskiej, niedawno otwarte Europejskie Centrum Solidarności i powstające nieopodal Muzeum II Wojny Światowej tworzą topografię pamięci – są ważnymi punktami na mapie historii naszego miasta, Polski i Europy.
Honorowym gościem podczas premiery spektaklu był Andrzej Wajda, który wyjaśnił, że o stworzeniu dzieła, przypominjącego w formie Panoramę Racławicką myślał już od 1939 r., kiedy po raz pierwszy zobaczył ją we Lwowie.
– Patrzę na to ze zdumieniem i wielką akceptacją. To robi wielkie wrażenie. Te znikające obrazy i zaraz następne – powiedział Andrzej Wajda. Swoje przemówienie zakończył zaś refleksją: - Pytacie Państwo: czy potrzebne jest nam wracanie do przeszłości? Społeczeństwo bez przeszłości to zbiegowisko. Nie chcemy być zbiegowiskiem. Musimy wiedzieć skąd przyszliśmy, by wiedzieć kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Spektakl filmowo-mutlimedialny „Wybuch” prezentowany będzie jeszcze 2 września w godz. 8.00-22.00, co godzinę.