ODWOŁANE

Promocja książki „Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku w świetle najnowszych badań archeologicznych”  pod red. Hanny Mik i Wirginii Węglińskiej

31 marca o godzinie 17:30 zapraszamy na kolejne z cyklu „Spotkanie z historią”. Tym razem tematem rozmowy będzie publikacja „Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku w świetle najnowszych badań archeologicznych” podsumowująca konferencję naukową o tym samym tytule. Wydarzenie odbędzie się w sali kinowej na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Wyniki prac archeologicznych prowadzonych w miejscach konfliktów i zbrodni są cennym źródłem w badaniach dotyczących historii najnowszej. Problematykę tego zagadnienia podejmuje wydana nakładem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku publikacja „Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku w świetle najnowszych badań archeologicznych”. Jest ona pokłosiem konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się w dniach 14-15 czerwca 2018 r. w Gdańsku. Prezentowane w pracy artykuły skupiają się wokół szeregu zagadnień, m.in: metodologii archeologii współczesności, specyfiki ustawodawstwa w zakresie ochrony prawnej zabytków, prac prowadzonych na terenie dawnych obozów koncentracyjnych, pozostałości wojen powietrznych czy dokumentacji podwodnych stanowisk archeologicznych. Osobne studium przypadku stanowią interdyscyplinarne badania dotyczące pomnika historii, jakim jest pole bitwy na Westerplatte. 

Rozmowę z dr. Pawłem Konczewskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr Katarzyną Pawlak-Weiss z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Jakubem Wrzoskiem z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Adamem Dziewanowskim i Filipem Kuczmą – archeologiami z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku  – oraz  Wojciechem Samólem z Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poprowadzą Hanna Mik i Wirginia Węglińska.

W czasie spotkania będzie możliwość zakupu prezentowanej książki z 20% rabatem.

WSTĘP BEZPŁATNY

 

>>> DOŁĄCZ DO WYDARZENIA


Słowo recenzentów: 

Okres władzy komunistycznej w Polsce nie sprzyjał rozwojowi badań nad najnowszą historią – nie tylko naszej ojczyzny. Dopiero okrągły stół w 1989 r. pozwolił na pełne, obiektywne i wszechstronne badania martyrologii i czynu zbrojnego narodu polskiego. Wiele źródeł archiwalnych dotyczących tych wydarzeń, świadomie lub nie, unicestwiono. Dziś często jedyną drogą do odtworzenia faktów pozostaje archeologia. Archeologia czasów najnowszych jest młodą dziedziną nauki, która wykształciła się właśnie w wyniku zapotrzebowania na pozyskanie dowodów, odtworzenie niezwykłego bohaterstwa uczestników walk z okupantem i z komunistyczną władzą, a co za tym idzie także odnalezienie miejsc ostatecznego ich spoczynku, zwłaszcza gdy brakuje źródeł pisanych. Zamieszczony w tym tomie zbiór artykułów stanowi duży wkład w poznanie okropności wojny, bezwzględności ustrojów totalitarnych i męczeńskiej śmierci setek tysięcy ludzi. Dobrze się stało, że dostaliśmy do ręki wyniki prac nie tylko historyków, ale głównie archeologów, które uzupełniają naszą wiedzę, wzbogacając informacje o heroicznych zmaganiach Polek i Polaków.

prof. dr hab. Marian Głosek

 

Publikowane w niniejszym tomie artykuły stanowią pokłosie referatów wygłoszonych w ramach sesji naukowej z 14–15 czerwca 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autorami opracowań są archeolodzy, których badania nawiązują do nowego trendu naukowego w ich dziedzinie nauki, tj. do archeologii współczesności, niekiedy określanej archeologią konfliktu lub archeologią martyrologii XX w. Archeologia z arsenałem swych metod badawczych ma możliwości odkrywania wielu zjawisk procesów historycznych także nieodległych czasów, niekiedy niemal współczesnych, świadomie często skrywanych czy powszechnie nieznanych. Publikacja ta pokazuje, że badania z tej dziedziny pozwalają pozyskać wiedzę szerszą niż ta zawarta w źródłach stricte historycznych – może ją uzupełniać i precyzować.

prof. dr hab. Andrzej Kola


O prelegentach:

Adam Dziewanowski – archeolog, adiunkt w Dziale Archeologii Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą historia kultury materialnej Pomorza oraz historia i archeologia Gdańska.

Paweł Konczewski – dr, adiunkt w Katedrze Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu; redaktor naczelny kwartalnika „Archeologia Żywa”. Do jego zainteresowań badawczych należą: archeologia konfliktów zbrojnych, bioarcheologia i archeologia sądowa.

Filip Kuczma – kustosz, kierownik Działu Archeologii Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą archeologia militarna i historia wojskowości.

Katarzyna Pawlak-Weiss – dr, wicedyrektor Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu. Do jej zainteresowań badawczych należą: obszar Dolnego Śląska, a zwłaszcza jego dzieje w okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej oraz w latach powojennych, a także zagadnienia związane ze środowiskami opozycyjnymi w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Wojciech Samól – archeolog, adiunkt w Dziale Archeologii Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą: wykorzystanie fotografii lotniczej w archeologii, archeologia współczesności oraz interpretacja archiwalnych zdjęć lotniczych.

Jakub Wrzosek – kierownik Zespołu ds. ekspertyz i analiz zabytków archeologicznych w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Do jego zainteresowań badawczych należy szeroko pojęta archeologia konfliktu.