#PoznajWystawęCzasową - samochód Willys MB | #M2WSwirtualnie

#PoznajWystawęCzasową - samochód Willys MB | #M2WSwirtualnie

Odkrywaj #M2WSwirtualnie i #PoznajWystawęCzasową, a wśród jej eksponatów wyprodukowany w lipcu 1944 r. samochód Willys MB, popularnie zwany dżipem. Nosi on barwy 10 Pułku Strzelców Konnych wchodzącego w skład 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, która swój szlak bojowy zakończyła zajęciem niemieckiego portu Wilhelmshaven.

W dniu 5 maja 1945 r. dowództwo niemieckiego Wilhelmshaven skapitulowało przed polskimi oddziałami wchodzącymi w skład 1 Dywizji Pancernej. Tego dnia zakończył się szlak bojowy pancerniaków generała Stanisława Maczka. 10 Pułk Strzelców Konnych znajdował się wówczas w okolicach miejscowości Astederfeld, przygotowując się do ataku na to bronione przez Niemców miasteczko, znajdujące się około 25 km na południe od Wilhelmshaven.
Prezentowany na wystawie samochód osobowo-terenowy Willys MB (Jeep), został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych Ameryki w lipcu 1944 r. Podczas II wojny światowej głównym użytkownikiem tych samochodów była armia USA, lecz w ramach programu Lend-Lease trafiły one także na wyposażenie praktycznie wszystkich innych armii alianckich. Szczególnie duże serie trafiły do armii Wielkiej Brytanii i jej dominiów (przede wszystkim Kanady i Australii), a w dalszej kolejności do Związku Sowieckiego. Jeep znalazł się także na wyposażeniu oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Eksponowany samochód posiada barwy 10 Pułku Strzelców Konnych, który wchodził w skład 1 Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. W latach 1944-1945 na wyposażeniu 10 Pułku Strzelców Konnych znajdowało się około 10 samochodów marki Willys MB (Jeep).
10 Pułk Strzelców Konnych był jednostką Wojska Polskiego, która została sformowana w 1918 r. i wchodziła w skład 10 Brygady Kawalerii. Do sierpnia 1939 r. Pułk stacjonował w Łańcucie i w kampanii polskiej 1939 r., wraz z 10 Brygadą, dowodzoną przez płk. Stanisława Maczka, brał udział w walkach na południu Polski, po czym przeszedł granicę węgierską (19 września). Pułk został odtworzony we Francji i wziął udział w kampanii francuskiej 1940 r. Po klęsce Francji jednostka, wraz z 10 Brygadą, została odtworzona w Szkocji. Od lipca 1944 r. pułk, wraz z 1 Dywizją Pancerną, brał udział w walkach we Francji, Belgii i Holandii, aby zakończyć szlak bojowy w niemieckim Wilhelmshaven (maj 1945 r.). 
Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 

#PoznajWystawęCzasową
Aktualności przybliżające treści prezentowane na wystawach czasowych dostępnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.