"Prawda"

#PoznajWystawęCzasową - czasopismo "Prawda" | #M2WSwirtualnie

#zostańwdomu i w ramach akcji #PoznajWystawęCzasową #PoznajZofięKossak, która w czasie niemieckiej okupacji była jedną z działaczek konspiracyjnej organizacji Front Odrodzenia Polski (FOP). FOP wydawał własne, podziemne czasopismo Prawda, którego wielkanocne wydanie ukazało się w kwietniu 1943 r. Prezentujemy je na wystawie „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy w czasie II wojny światowej”.

Konspiracyjne czasopismo FOP, zatytułowane Prawda. Pismo Frontu Odrodzenia Polski, ukazywało się jako miesięcznik do 1944 r. Jego redaktorem był Witold Bieńkowski. Prezentowany na wystawie numer czasopisma pochodzi z kwietnia 1943 r. i ukazał się jako numer Wielkanocny (w 1943 r. Wielkanoc przypadała 25 kwietnia). Jego redakcja została z pewnością ukończona po 13 kwietnia. Można tak wnioskować na podstawie opisu wizyty w Smoleńsku i Katyniu Ferdynanda Goetla.

Front Odrodzenia Polski był jedną z polskich organizacji konspiracyjnych, działających pod okupacją niemiecką, o obliczu katolickim. FOP został powołany do życia w 1941 r., a wśród jego działaczy znaleźli się m.in. księża Edmund Krauze i Jan Zieja, a także Zofia Kossak-Szczucka, autorka Protestu wobec niemieckiej eksterminacji Żydów, i Witold Bieńkowski. W strukturach młodzieżowych FOP działał też Władysław Bartoszewski. Działacze FOP w swojej aktywności kierowali się nauką Kościoła Katolickiego zakładając powojenne odrodzenie Polski na fundamencie wartości katolickich. W czasie wojny członkowie FOP aktywnie pomagali, w ramach Rady Pomocy Żydom („Żegota”), zagrożonym niemiecką eksterminacją Żydom. FOP włączył się też w prace Kierownictwa Walki Cywilnej, podporządkowanego Armii Krajowej.

Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, depozyt
 

#PoznajWystawęCzasową
Aktualności przybliżające treści prezentowane na wystawach czasowych dostępnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.