Przejdź do treści
Podpułkownik Jan Kowalewski (1892–1965)
Podpułkownik Jan Kowalewski (1892–1965)
Wojciech Grott
Książki popularnonaukowe

Książka jest kolejną publikacją w serii Patroni dla Gdańskich Ulic wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Główny bohater opracowania – ppłk Jan Kowalewski – mimo niewątpliwych zasług w służbie Rzeczpospolitej Polskiej przez wiele lat pozostawał postacią bliżej nieznaną. Prezentowana publikacja jest dobrym krokiem w stronę zmiany tego stanu rzeczy.

 

Jan Kowalewski, jako uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, złamał wiele sowieckich szyfrów, znacząco przyczyniając się do zwycięstwa Polaków. Później pełnił ważne funkcje w polskiej dyplomacji. W czasie II wojny światowej ppłk Kowalewski organizował w Lizbonie tajną sieć przerzutową do okupowanej Europy, a także angażował się w działania zmierzające do odsunięcia od współpracy z III Rzeszą Węgier, Rumunii czy Bułgarii. To tylko część spośród ważnych epizodów z życia tego wielkiego patrioty, z którymi warto się zapoznać.

 

Wojciech Grott, Podpułkownik Jan Kowalewski (1892–1965), seria: Patroni dla Gdańskich Ulic, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdańsk 2019, ss. 47, ISBN 978-83-65957-18-4.