Nauka

Nauka - Aktualności

30 marca 1945 r. formalnie ogłoszono zajęcie Gdańska przez oddziały Armii Czerwonej. W wyniku opanowania przez czerwonoarmistów miasto zostało…
W tym roku Dzień ten ma wymiar szczególny, gdyż przypada w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów. Narażając własne życie, nie godzili się na…
22 marca 1940 r., w Wielki Piątek, Niemcy rozstrzelali 67 więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Wśród zamordowanych tego dnia…
Wraz z postępami Armii Czerwonej na froncie wschodnim węgierski przywódca Miklós Horthy rozpoczął potajemne rokowania pokojowe z aliantami.…
Przypominamy wykład prof. Richarda Overy’ego wygłoszony 19 czerwca 2023 r., podczas promocji albumu „Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15…
Ławrientij Beria, szef Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRS (NKWD), skierował do Józefa Stalina tajną notatkę nr 794/B. Wyraził w niej osąd,…
Dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego pokonanie Niemców przez koalicję antyhitlerowską nie było tożsame z odzyskaniem…
V Wileńska Brygada Armii Krajowej należy do najsłynniejszych jednostek polskiego podziemia niepodległościowego. Dowodzona przez mjr. Zygmunta…
Zapraszamy wraz z Polską Akademią Dzieci na wyjątkowe wydarzenie edukacyjne, jakim będzie wykład otwarty: "Jak zostać wynalazcą - rozwój pasji i…
Polacy nie pogodzili się z podbojem kraju przez Niemców i Sowietów jesienią 1939 r. Rząd na uchodźstwie odtworzył struktury państwowe, a także…
10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza z czterech fal deportacji polskich obywateli na Sybir w latach 1940–1941. Tego dnia w bydlęcych wagonach do…
1 lutego 1944 r. w Warszawie dokonano zamachu na gen. Franza Kutscherę – dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Była…