Spragnieni miłości

KLASYKA KINA: Spragnieni miłości + rozmowa po filmie z Dianą Dąbrowską

5 października (sobota) o godzinie 19.00 zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Spragnieni miłości”. Dzieło Wong Kar Waia to jeden z najbardziej zachwycających melodramatów w historii kina, który ze względu na wyjątkowo atrakcyjną formę wizualną oraz dźwiękową warto obejrzeć na dużym ekranie kinowym. „Spragnieni miłości” to również film, który zajmuje zaszczytne piąte miejsce na prestiżowej liście najlepszych filmów wszechczasów magazynu Sight&Sound. Gościem wydarzenia będzie filmoznawczyni Diana Dąbrowska, która poprowadzi rozmowę po seansie.

SPRAGNIENI MIŁOŚCI (reż. Wong Kar Wai)
Termin pokazu: 5.10.2024, godzina 19.00
Miejsce pokazu: Kino Muzeum
Wstęp przed pokazem oraz prowadzenie rozmowy po filmie: Diana Dąbrowska
Bilety: 15 zł - normalny; 10 zł – ulgowy
KUP BILET

SPRAGNIENI MIŁOŚCI
reż. Wong Kar Wai, 99 min, 2000, Hongkong, melodramat

Opis filmu: Hongkong skąpany w złotym świetle lat 60. Chow Mo-wan i Su Li-zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu aż odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna była się wydarzyć. Jeden z najpiękniejszych obrazów w historii kina, mistrzowsko skrojony z cieni, lustrzanych odbić, ukradkiem chwytanych gestów i spojrzeń.
„Spragnieni miłości”, dzieło Wong Kar Waia, wybitnego twórcy z Hongkongu, to najbardziej zmysłowy romans w historii kina, wizualny fenomen, który 20 lat po premierze otrzymuje swoje drugie życie, w przepięknie odnowionej cyfrowo wersji 4K.

Wong Kar Wai - Urodzony w 1956 roku w Szanghaju, skąd jego rodzice wyemigrowali do Hongkongu, kiedy miał pięć lat. Studiował grafikę, przez wiele lat pracował w telewizji, między innymi jako scenarzysta. W 1987 roku stał się współzałożycielem małego studia produkcyjnego i otrzymał możliwość wyreżyserowania debiutanckiego filmu, którym stały się gangsterskie „Kiedy łzy przeminą”, którymi podbił serca lokalnej widowni. Na przestrzeni trwającej blisko 25 lat kariery wypracował unikatowy wizualny styl, którego współtwórcą jest operator większości jego filmów – Christopher Doyle oraz scenograf, kostiumograf i montażysta William Chang.
Materiały promocyjne: Dystrybutor filmu Pięć Smaków Kino Azji

Diana Dąbrowska
Gość wydarzenia: Diana Dąbrowska | Filmoznawczyni, animatorka kultury, absolwentka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jej teksty ukazały się m.in. w miesięczniku „Znak”, „Kino”, „Ekrany” czy na wirtualnych łamach Filmwebu i Kultury Liberalnej. W 2022 roku otrzymała nagrodę PISF w kategorii „Krytyka filmowa”. Od 2019 roku dyrektorka artystyczna festiwalu filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku.
Klasyka Kina Na Nowo
Pokazy specjalne z udziałem zaproszonych gości, którzy wprowadzają w tematykę filmu przed seansem oraz moderują rozmowę z widzami po seansie. W ramach cyklu prezentujemy żelazną klasykę oraz klasykę nieco zapomnianą, ale wartą przypomnienia. Recepcja niektórych z tych filmów obecnie może być zupełnie inna niż w czasie premiery filmu. Niekiedy są to również filmy, które w okresie powstania z różnych względów nie miały możliwości zaistnienia na ekranach kin.