Europejska Noc Muzeów 2023 w #M2WŚ i #Westerplatte

Europejska Noc Muzeów 2023 w #M2WŚ i #Westerplatte

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów, która 13 maja odbędzie się w dwóch lokalizacjach tj. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na terenie Półwyspu Westerplatte, gdzie powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Wydarzenia w MIIWŚ

Ta wyjątkowa noc rozpocznie się w naszym muzeum o godz. 19:00 i potrwa do 01:00 (ostatnie wejście 23:59).
Bilet w cenie 1 zł, uprawniający do wejścia również na wystawy czasowe, będzie dostępny w kasach muzeum.

 

Co przygotowaliśmy?

Odwiedzający Nas goście będą mieli okazję wybrać się na spacer z przewodnikami śladami postaci Witolda Pileckiego, w związku z rocznicą urodzin rotmistrza, w wybranych częściach wystawy.

 

Spacery obędą się o 19:15, 19:45, 20:15, 20:45.

Udział jest bezpłatny. Zbiórka na poziomie -1.Od godz. 19:15 - 22:00, w murach muzeum, prezentowane będą także etiudy teatralne w wykonaniu działającej przy MIIWŚ grupy teatralnej. Będą one przedstawiać różnorodne scenki, m.in. z życia codziennego w okresie II wojny światowej. Tło dla opowiadanych historii stanowić będą poszczególne sekcje wystawy głównej. Występy młodych aktorów mają przybliżyć zwiedzającym trudną historię i dzięki dialogom czy piosenkom "ożywić" przestrzenie wystawiennicze.

 

 

Zdjęcia: Etiudy teatralne podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2022

 


Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy grę terenową, przybliżającą historię konkretnych postaci, miejsc i eksponatów na wystawie. Przy sześciu stanowiskach będzie można sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania przygotowane przez Dział Edukacji. Poprawne odpowiedzi umożliwią otrzymanie dedykowanych naklejek, a ich komplet, na przygotowanej karcie, pozwoli odebrać drobny upominek.

 

Gra rozpocznie się ok. 19:00.

Udział jest bezpłatny. Zbiórka przy wystawie dla dzieci.

Ilość pakietów startowych ograniczona.

 

Zdjęcie 1: Przedwojenna klasa szkolna.                                                                                                                                                                                          Zdjęcie 2: Znak Polski Walczącej.Zapraszamy także do odwiedzenia naszych wystaw czasowych!

Na poziomie -3, pojawi się, po raz pierwszy, specjalnie przygotowana ekspozycja pt. ,,Zniszczyć Polskę! Straty materialne poniesione podczas okupacji niemieckiej 1939-1945”, ukazująca stopień zniszczenia Polski podczas okupacji niemieckiej poprzez pryzmat poniesionych strat materialnych. Swoją premierę wystawa miała pod koniec lutego w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

 

Relacja z wernisażu dostępna tutaj

 

W sali wystaw czasowych, w ramach Festiwalu Kultury Utraconej, na blisko 200 m2 będzie możliwość obejrzenia niemal 40 unikatowych eksponatów, związanych z twórczością wybitnego artysty Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jest to niebywała okazja do zobaczenia prac Witkacego, które pojawiły się po raz pierwszy po wielu latach w Gdańsku, właśnie w Muzeum II Wojny Światowej.

 

Więcej informacji o wystawie oraz relacja z wernisażu tutaj

 Na placu przed budynkiem od godz. 19:00 będzie dostępne stanowisko, gdzie pracownicy MIIWŚ i zarazem autorzy prezentować będą wyjątkową, anglojęzyczną publikację „The Arithmetic of War” wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która poprzez autorskie infografiki i starannie dobrane treści opowiada za pomoca liczb o 15 bitwach II wojny światowej.

 

Więcej informacji o publikacji tutajZachęcamy także do zrobienia sobie pamiątkowych fotografii na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa oraz z rekonstruktorami, z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bellum, w umundurowaniu i ze sprzętem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy będą czekali od 19:00 na placu przez gmachem muzeum.