,,Polska - jedna z ofiar II wojny światowej w Europie” - wystawa w Parlamencie Europejskim

,,Zniszczyć Polskę! Straty materialne poniesione podczas okupacji niemieckiej 1939-1945” - wystawa w Parlamencie Europejskim

Dzisiaj tj. 28 lutego w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy planszowej ,,Zniszczyć Polskę! Straty materialne poniesione podczas okupacji niemieckiej 1939-1945”, przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Wystawa ukazuje stopień zniszczenia Polski podczas okupacji niemieckiej poprzez pryzmat poniesionych strat materialnych. Były one wynikiem zarówno działań podejmowanych przez Niemców w czasie prowadzenia działań wojennych, jak i wynikały z realizacji założeń ideologii narodowo-socjalistycznej.


Ekspozycja przedstawia także skalę działań niemieckich władz okupacyjnych nakierowanych na maksymalną eksploatację ekonomiczną okupowanych polskich ziem oraz inne formy grabieży dokonywane przez Niemców.


Podczas wernisażu w Parlamencie Europejskim do zebranych zwrócił się dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt:

"Część zniszczeń, których doświadczyła Polska i polskie społeczeństwo w tym okresie, była wynikiem działań wojennych. Trzeba jednak z całą mocą podkreślić, że znakomita większość tych zniszczeń była dziełem świadomych działań pacyfikacyjnych w okresie gdy walki się nie toczyły (...). Była pewna cecha wspólna prowadzona przez okupantów niemieckich i okupantów sowieckich. Właśnie dążenie do zniszczenia polskich elit społecznych i obie te siły czyniły to konsekwentnie. Dziś, w pewnym sensie, agresor rosyjski na terenie Ukrainy czyni podobnie jak robił to agresor sowiecki kilkadziesiąt lat temu, gdzie celem jest zniszczenie Ukrainy, ale też i ukraińskich elit".

Wystawa obejmuje poniższe zagadnienia:

- niszczenie Polski i grabieże w trakcie agresji niemieckiej 1939 r.,
- niszczenie symboli państwa i polskości,
- rabunek i niszczenie kultury oraz sztuki,
- niemiecka grabieżcza polityka okupacyjna,
- niemiecki rabunek i niszczenie własności prywatnej,
- zniszczenia wojenne i rabunek 1944/1945.

 

Fotografie i skany eksponatów pochodzą głównie ze zbioru Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, IPN, NAC.

 

Otwarcie wystawy cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie ze strony europarlamentarzystów.