Dzwon z wraku statku „Wilhelm Gustloff” | #M2WSwirtualnie

Dzwon z wraku statku „Wilhelm Gustloff” | #M2WSwirtualnie

W ramach naszej akcji #M2WSwirtualnie prezentujemy dzwon z wraku statku „Wilhelm Gustloff”, który znajdziecie na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zimą 1945 r. ludność niemiecka z Prus Wschodnich był zmuszona do ewakuacji przed zbliżającą się Armią Czerwoną. W krótkim czasie stała się ona paniczną ucieczką, której wkrótce jedyną drogą stała się ewakuacja morska. Uciekinierzy dostawali się na statki w portach Zatoki Gdańskiej. Jednym z nich był statek pasażerski „Wilhelm Gustloff”. Został on zbudowany w 1938 roku w Hamburgu. Do wybuchu IIWŚ był flagową jednostką wycieczkową nazistowskiej organizacji Kraft durch Freude. W czasie wojny służył jako okręt szpitalny oraz jako okręt pomocniczy dla załóg U-bootów. Zimą 1945 r.  był wykorzystywany do  ewakuacji niemieckich żołnierzy i ludności cywilnej. 30 stycznia jednostka została zatopiona po trafieniu trzema torpedami wystrzelonymi z sowieckiego okrętu podwodnego S – 13, dowodzonego przez kpt. Aleksandra Marinesko. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Szacuje się że było ich między 7000 a 10000. Uratowało się około 1000 osób. Zatopienie „Wilhelma Gustloffa” jest uznawane za największą katastrofą morską w historii.  Wrak okrętu do dziś leży 19 Mm na północ od Łeby. Dzwon został wydobyty w 1979 r. przez nurków Polskiego Ratownictwa Okrętowego w Gdyni. Nie jest to dzwon okrętowy, a dzwon wyprodukowany w hucie w Bochum w roku 1937. Pełnił funkcję sygnałową i był zlokalizowany na rufie statku. III Rzesza, ok. 1937 r., Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Dzwon z wraku statku „Wilhelm Gustloff”, III Rzesza, ok. 1937 r., Zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. / fot. Dominik Jagodziński.