„Dziedzictwo utracone” | #M2WSwirtualnie

„Dziedzictwo utracone” | #M2WSwirtualnie

Do czego potrzebne jest nam dziedzictwo kulturowe? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią wracamy do wystawy czasowej „Dziedzictwo utracone”, która była prezentowana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od 6 marca do 23 czerwca 2019 r. Poniżej znajdziecie informacje dotyczące ekspozycji, film, karty utraconych dzieł, a także ciekawe i wartościowe zadania dla uczniów – krzyżówkę, drzewo genealogiczne oraz kartę zabytku. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami oraz spędzania czasu z #M2WSwirtualnie!

Dziedzictwo pomaga budować poczucie tożsamości i wspiera integrację lokalnych społeczności, może także podnosić satysfakcję z życia. Ale jego istnienie, co pokazała II wojna światowa, wcale nie jest oczywiste. Okupanci negując prawo Polaków do prowadzenia własnego życia kulturalnego doprowadzili do największych w dziejach strat kultury polskiej. To, co zachowało się do dnia dzisiejszego, ma zatem wartość szczególną.

Kuratorzy wystawy Dziedzictwo utracone przybliżyli zjawisko NISZCZENIA dziedzictwa przez okupantów. Ale na tym nie poprzestali. Przypomnieli również o jego RATOWANIU – procesie, który nigdy się nie zakończył, a którego bohaterowie, tacy jak Karol Estreicher, Stanisław Lorentz po dziś dzień inspirują do troski o wspólną spuściznę. Ekspozycja „Dziedzictwo utracone” była wielkim pytaniem o wpływ „drugiej Apokalipsy” – by użyć słów Zbigniewa Herberta – na kształt polskiego dziedzictwa tu i teraz, 30 lat po upadku narzuconego Polsce komunizmu.

Otwarcie wystawy „Dziedzictwo utracone”: RELACJA, FILM.


TUTAJ znajdziecie materiały dotyczące „Jachny”, które opublikowaliśmy w ramach cyklu #WirtualnePorankizHistorią. Wśród nich między innymi krzyżówka, a także jej rozwiązanie.